PTT Kredi Nedir? Nasıl Başvuru Yapabiliriz?

Sponsor Bağlantılar

PTT kredisi öteki adıyla emeklilik kredisi de diyebiliriz. İhtiyaç kredisi çekmek isteyen birçok emekli yurttaş bulunmaktadır. Bunlar maaşlarını aracılık görevi gören PTT üstünden almaktadır. PTT aracılık görevi yaparak başvurunuzu anlaşmalı olduğu bankaya yönlendiriyor ve başvurunuz değerlendirmeye alınıyor. Onaylandığı takdirde sözleşme imzalayarak kredinizi PTT şubelerinden çekebilirsiniz. 2010 yılından itibaren yalnız PTT çalışanlarına ve emeklilere verilen kredi tüm müşterilere verilmeye başlandı.

Sponsor Bağlantılar

 PTT’den aldığınız gereksinim kredilerinde vade düzgüsel gereksinim kredilerinde olduğu gibidir. PTT müşterileri 60 ay vadeye kadar kredi başvurusu gerçekleştirebilirler. PTT gereksinim kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişim göstermektedir.

PTT Kredi başvurusu Şartları

PTT kredisinden yararlanmak için evvel PTT çalışanı ya da emekli olma şartı vardı. PTT artık bu şekilde bir şartın olmadığını tüm müşterilerinin PTT krediden yararlanması için birçok bankayla antak kalma imzaladı. Her insanın 60 ay vadeye kadar bu krediden yararlanabileceğini deklare etti.

Sponsor Bağlantılar

18 yaşını dolduran her insanın PTT krediden yararlanma hakkı var. Fakat bankalar 20 yaşını doldurmayan hiç kimseye kredi vermeyi tercih etmiyor. Üst sınır ise kullanılacak kredinin türüne, vadesine ve miktarına nazaran belirlenmektedir. Çoğu zaman PTT kredi için bir yaş belirtmek gerekirse bu yaş 80 yaş ile sınırlıdır. Fakat bu yaş müracaat yapılacak yaş değildir. Ödemenin bittiği yaş olarak kabul edilir. Mesela 75 yaşındaki biri konut kredisi kullanmak isterse vade 5 yıldan fazla yapılmamaktadır. 70 yaşın altında olan hepimiz herhangi bir kısıtlamaya gitmeden kredi kullanma hakları mevcuttur.

PTT’nin bizlerden istediği evrakların verilmesi gerekmektedir.

Kara listede olmamak

Tertipli bir gelire haiz olmak

Sigortalı olarak çalışıyor olmak

Tüm bu şartları sağladıktan sonrasında kredi almamak için hiçbir engel yok.

PTT Kredi Başvurusunda Lüzumlu Evraklar

*Nüfus cüzdanı, yeterlik ile müracaat işlemini başlatabilirsiniz.

*Kişinin gelir durumuyla ilgili belge getirmesi (çalışan ise maaş bordrosu, iş yeri sahibi ise vergi levhası fotokopisini getirmeleri gerekmektedir.)

PTT kredinizin onaylanmasının peşinden paranız aynı gün hesaba geçecektir.

PTT Kredinin Avantajları

PTT kredi, bankalarla yapmış olduğu anlaşmalarla bankalardan kredi çekemeyen emekli vatandaşların kredi imkânından yaralanmasını sağlamış oldu.

PTT şube sayısının oldukca fazla olması ve yaygın ağı sebebiyle, banka şubelerinin yetersiz olduğu yerleşim alanlarındaki tüketicilere rahatça ulaşmıştır.

PTT Kredi Faiz Oranları

PTT kredi faiz oranlarının yüzdelik sırasından ilkin, PTT hangi bankalarla antak kalma yapmıştır bu tarz şeyleri bilmekte yarar var.

PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar; TEB, ING Bank, Denizbank, Etken Bank, Burgan Bank olarak sıralayabiliriz.

Etken Bank gereksinim kredisi faiz oranı: %2,69

Denizbank gereksinim kredisi faiz oranı: %3,08

ING Bank gereksinim kredisi faiz oranı: %2,24

TEB gereksinim kredisi faiz oranı: %2,85

Burgan Bank gereksinim kredisi faiz oranı: 2,35

PTT Kredi İçin Kefillik Şartları

PTT kredi için kefil olacak kişinin sigortalı olarak çalışıyor olması, gelirinin tertipli olması, ruhsal rahatsızlığının olmaması, 75 yaşından minik olması gerekmektedir. Aksi takdirde kefillik başvurusu pozitif sonuçlanmayacaktır.

PTT kredi için yaşlılar daha çok sigorta primi ödüyor mu?

Bankalar tüketicilere verilen kredilerin çoğunda yaşam sigortası yapmaktadır. Aynı şekilde PTT kredide de yaşam sigortası yapma şartı bulunmaktadır. Yaşam sigortası primleri hesaplanırken birçok şey göz önüne alınıyor. Kişinin yaşı, mevcut hastalıkları, cinsiyet benzer biçimde bir ekip faktörler incelenerek kişinin ne kadar prim ödemesi yapacağı hesaplanıyor. Ne yazık ki yaşlılar bir çok vakit en yüksek primi ödemek zorunda kalmaktadırlar. 70 yaşın altında olanlar istedikleri oranda krediyi, istedikleri tutarda kullanma hakkına sahiptirler.

Etken Bank PTT’den emekli kredisi özellikleri nedir?

PTT, bazı bankalar ile anlaşarak emeklilerine ve kendi bünyelerinde çalışan personellerine avantajlı krediler sunar. Bu bankalardan biri de Etken Bank’tır. Etken Bank tarafınca sunulan bu krediye PTT’den emekli maaşını alan hepimiz müracaat yapabilir. Başvurularınızı PTT şubelerinden yapabilir ve onaylanan kredilerinizi gene PTT şubelerinden alabilirsiniz. Üstelik kredi geri ödemelerinizi de gene PTT şubelerinden yapabilirsiniz. Bu kredini özellikleri aşağıdaki gibidir;

  • Bu krediye lüzumlu belgeleri ileterek PTT iş yerlerinden müracaat yapabilirsiniz
  • Kredini kefilsiz ve şartsız olarak 60.000 liraya kadar alabilirsiniz.
  • Bu kredi ile nakit ihtiyacınız olan şeyleri 60 ay vadeye kadar taksitlendirebilirsiniz.
  • Bu kredini aylık faiz oranı %1,98 olarak belirlenmiştir.
  • Krediniz içi yaşam sigortası harcaması ve dosya harcaması alınır. Dosya harcaması yalnızca bir defaya mahsus olarak başlangıçta kesilir.
  • Bu krediye 80 yaşına kadar olan emekliler müracaat yapabilirler.

Bu bankadan 60 ay vade ile 10.000 lira kredi aldığınızda kredinizin faiz oranı %1,98 olur. Bu kredi için aylık olarak 314,45 lira ödersiniz. Kredinizden 50 lira dosya harcaması alınır. Senelik toplam faiz oranı ise %32,8861 olarak hesaplanır.

Sponsor Bağlantılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*