Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Sponsor Bağlantılar

Bankacılık sektöründe kredi notu uygulamasının yaşamsal bir önemi bulunuyor. Bilhassa kredi almak isteyen kişilerin ilk olarak kredi notunun dikkate alındığını belirtmek gerekir. 0 ile 1900 puan içinde uygulanan bu sistem, kredi talebinde bulunan kişinin risk oranını ortaya çıkarıyor.

Sponsor Bağlantılar

En riskli olan grup 1-699 puan, orta riskli 700 ile 1099 puan, azca riskli 1100 ile 1499 puan, iyi 1500 ile 1699 puan ve oldukca iyi ise 1700 ile 1900 puan aralığındadır. Kredi notu uygulamasında bankalar genel olarak 1100 ve üstünde kredi notuna haiz olanlar için kredi vermeyi tercih ediyor. Bunun haricinde 1100 puandan daha azca kredi notuna haiz olanlarda lüzumlu olan şartları yerine getirmiş olduğu takdirde kredi alabilir.

Kredi almak isteyen sadece kredi notunun düşüklüğü sebebiyle kredi alamayan kişilerin ise kesinlikle kredi notunu yükseltmesi gerekecektir. Kredi notunu yükseltmek için günümüzde pek oldukca yöntemin bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Bunlara dikkat edilmiş olduğu takdirde, bankacılık için son aşama mühim bir uygulama olan kredi notunun yükseltilmesi mümkün olur.

Süratli Kredi Notu Yükseltme Şekilleri

Sponsor Bağlantılar

Süratli bir halde kredi puanını yükseltmek ve acil ihtiyaçlarınıza çözüm getirebilmek içi aşağıdaki yöntemler netice verecektir. Bu zamanda bilhassa kredi çekilecek banka ile tertipli emek verme şekli iyi bir netice verir.

  • Etken olarak kredi yada kredi kartı ödemeleriniz devam ediyorsa, bu ödemeleri bigün bile geciktirmeden yapmanız önemlidir. Bir tek asgari meblağ üstünden ödemelerin yapılması ise, kredi notunu yükseltmek isteyenlerin kaçınması ihtiyaç duyulan bir durumdur. Kredi notunun artışını görebilmek için bir tek asgari tutarın değil, tüm taksidin zamanında ödenmesi gerekir.
  • Bankanızın mobil yada web şubesi üstünden tertipli bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeniz kredi notunu yükseltmek için iyi bir seçenek olacaktır. Döviz alımı yada bozdurulması, altın alımı yada satımı benzer biçimde her türlü işlemleri bu şubeler vesilesiyle yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu işlemlerin sonucunda ise kredi notunu süratli yükseltme isteğiniz gerçekleşebilir.
  • Bununla beraber banka üstünden vadeli bir hesap açmanızda kredi notunun öneli oranda yükselmesine niçin olacaktır. Bu vadeli hesabın tertipli olarak kullanımı ve birikime burada devam edilmesi, süratli kredi notu arttırmak isteyenlerin kesinlikle yeniden etmesi ihtiyaç duyulan işlemler arasındadır.
  • Öte taraftan faturaları ödemek için kolay ve süratli bir çözüm sunan otomatik ödeme talimatı da kredi notunun yükselmesine niçin olacaktır. Bunun için bankanız üstünden kısa süre içinde otomatik ödeme talimatı verebilir ve bu mevzu için bir netice alabilirsiniz.
  • Para transferi benzer biçimde mevzularda da bankanızı tercih etmeniz mühim bir mevzu halindedir. Bunun için bankanızın web yada mobil şubesini kullanmanız yeterlidir.
  • Yastık altında değerlendirdiğiniz döviz yada altın benzer biçimde şeyleri bankaya yatırmanızda mevzu hakkında mühim bir artış yakalamanıza niçin olur. Bu sayede kredi notunda mühim katkılar elde etmiş olmuş olursunuz.

Kredi Notu Iyi mi Hesaplanır?

Kredi notunun ortaya çıkarılmasında bazı durumların esas alındığını belirtmek gerekiyor. Bu durumları göz önüne alarak kredi notunun artışında mühim sonuçlar alabilirsiniz. Kredi notu hesaplamasında kredi ve kredi kartı ödemeleri, kredi yada kredi kartı kullanım yoğunluğu, mevcut borç durumu ve öteki faktörler ön plana çıkacaktır.

Öte taraftan devamlı olarak kredi yada kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerinde kredi notunun düştüğünü belirtmek gerekiyor. Bundan dolayı belli bir düzende çeşitli bankalara kredi yada kredi kartı başvurusunda bulunmakta yarar var. Bu şekilde kredi notunda herhangi bir düşüş yaşanmazken, kredi yada kredi kartı alma ihtimaliniz birazcık daha artmış olacaktır.

Kredi notu ne kadar sürede yükseltilir?

Kredi notu, bankalarla olan ödeme ilişkilerinin depolandığı bir veri tabanı olarak değerlendirilebilir. Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınız, kredi notunuzun büyük bir kısmını etkisinde bırakır. Borç durumunuz, aylık geliriniz, çek ve senet ödemeleriniz benzer biçimde öteki kalemler de kredi notunun bir kısmını etkisinde bırakır. Organik olarak kredi notunuzu süratli şekilde yükseltmek istiyorsanız, yukarıda açıkladığımız şekilleri uygulamanız gerekir. Sadece yen de kredi notunuzun yükselmesi birazcık süre alacaktır.

Kredi notunuzu bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı tertipli şekilde ödeyerek, bankalarla tertipli şekilde emek vererek, 3-6 ay içinde düzeltebilirsiniz. Düzgüsel şartlar altında kredi notu 2 ayda bir olarak güncellenir. Sadece bankaların ödenmemiş borçlarla ilgili findex veri tabanına geri bildirim yapması bira uzun sürebilir. Bundan dolayı son 6 aylık verileriniz baz alınır. Kredi notunuzun sıhhatli olarak ve tam bir halde yükselmesi, minimum altı ayınızı alacaktır diyebiliriz. Doğal olarak bu durum daha ilkin gecikmeli borçları bulunan ya da icralık borcu olan kişiler için geçerlidir. Eğer kredi notunuzu yalnızca borçlarınızın limitinden dolayı düşükse, borçlarınızı her ya tertipli ödemeniz halinde, notunuz da her ay güncellenir ve yükselir.

Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir?

Kredi notu, belirli aralıklarla güncellenir. Bu güncelleme bankaların kayıtlarını KKB şu demek oluyor ki Kredi Kayıt Bürosuna göndermesi ile oluşur. KKB ise bu verileri Merkez Bankasına iletir. Merkez Bankasında toplanan veriler Findex sistemine gönderilir ve güncelleme işlemi yapılır. Tüm bu işlemler birazcık süre alır. Geçtiğimiz dönemlerde bu işlemler 3 ay benzer biçimde bir sürede yapılmaktaydı.

Sadece güncelleme işlemleri artık 1 ay benzer biçimde kısa bir sürede yapılır ve derhal kredi notunuza yansıtılır. Pozitif yönde ve negatif olan tüm güncelleme işlemleri çoğu zaman bankaların kayıtlarında, bir ay sonrasında görüntülenebilir.

Kredi notunun bir ayda kaç puan yükseldiğini anlayabilmeniz için yukarıda saymış olduğumuz yöntemlerden hangisini uyguladığınızı bilmek gerekir. Eğer kredi kapatma yaptıysanız kredi puanınız, kapattığınız kredi limitine bağlı olarak 100-300 puan aralığında yükselebilir.

Eğer kredi kartınızın bakiyesi eksiye düştüyse ve siz borucunu yatırdıysanız, bu durumda 60 ile 100 puan aralığında artar. Kredi notunun kaç puan aratacağı sizin yatırmış olduğunuz borcun tutarına göre değişiklik gösterir. En yüksek puan artışı kredi borcu ya da kredi kartı borcu kapamalarında gerçekleşir. Her ay tertipli olarak borç ödemesi yapıyorsanız da averaj olarak kredi puanınız 50-100 aralığında atacaktır.

Sponsor Bağlantılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*