Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Sponsor Bağlantılar

Kredi kartları, alışveriş yaparken büyük kolaylık elde eden hatta son günlerde nakit ihtiyacınız olan şeyleri karşılamak için bile kullanılabilen bankacılık ürünleridir. Bu ürünler dikkatli kullandığında oldukça avantajlıdır. Sadece gelir durumunuza nazaran harcama yapmazsanız, kredi kartı borcunuz birikir ve kısa zamanda ödeyemeyeceğiniz bir hale gelebilir. Kredi kartı limitinin artması gelir durumunuza nazaran belirlenir. Limit arttırma işlemini banka şubelerinden ya da internetten müracaat yaparak, gerçekleştirebilirsiniz. Burada mühim olan nokta gelir durumunuza nazaran limit arttırma işlemi yaptırmanızdır. Şundan dolayı kartınızın limiti ne kadar fazla olursa, yapacağınız harcama da o denli fazla olacaktır. Sizlere kredi kartı limiti iyi mi yükseltilir detaylı olarak açıklayalım;

Kredi kartı limiti yükseltme yolları nedir?

Sponsor Bağlantılar

Kredi kartınızın limitini arttırmak için ilk olarak bazı koşulları yerine getirmiş olmanız gerekir. Her bankanın kredi kartı limitini çoğaltmak için uyguladığı politikalar farklıdır. Mesela bazı bankalar kredi notuna bakarken bazıları da aylık gelirinize ehemmiyet verir. Genel olarak kredi kartınızın limitini arttırabilmek için yerine getirmeniz ihtiyaç duyulan koşullar ise aşağıdaki gibidir;

  1. Kredi notunun yüksek olması önemlidir;

Pek oldukça banka, kredi kartı limitini arttırırken kredi notuna bakmaktadır. Eğer kredi notunuz yüksekse, limit arttırma işleminiz derhal yapılır sadece kafi kredi notuna haiz değilseniz, ilk olarak bu notu yükseltmeniz gerekir. Başka bankalardan ya da kendi bankanızdan olan kredi kartınızı ve kredinizi tertipli olarak ödüyorsanız, son ödeme periyodunu kaçırmıyorsanız, kredi kartı limit arttırma talebiniz pozitif yönde karşılanacaktır.

  1. Limitinizin aylık geliriniz ile orantılı olmasına dikkat edin;

Sponsor Bağlantılar

Kredi kartı limitiniz aylık gelirinizin en fazla 5 katına kadar olmadır. Bundan dolayı limit arttırma talebi yaparken gelirinizin 10 katını isterseniz, banka ödeyemeyeceğinizi düşünecek ve talebinizi negatif yanıtlayacaktır. Bundan dolayı kart limitini artırma talebi yaparken gelirinizle orantılı olmasına ehemmiyet vermeniz gerekir.

  1. Ödemelerinizi gelirinize nazaran ayarlayın;

Kredi kartı limiti arttırabilmek için ilk olarak kredi kartınıza olan ödemelerinizi muntazam yapmanız gerekir. Bunun olması için de harcamalarınızı bütçenize nazaran ayarlamalısınız. Aylık gelirinizden fazla harcıyorsanız naturel olarak kartın borcunu değil asgari tutarını ödersiniz. Bu da kartınızın limitini artmasına engel olacak en mühim faktördür. Kart harcamalarınızı muntazam ve dönem borcu ödemelerinizi tertipli yapmış olursanız, kredi kartınızın limiti terfi edecektir.

Kredi kartı limiti arttırma başvurusu iyi mi yapılır?

Önceki dönelerde bankalar, kredi kartlarının limitlerini otomatikman yükseltebiliyordu. Sadece yeni çıkarılan düzenlemeler ile artık müşterinin talebi olmadan bankalar tarafınca kredi kartı limiti arttırılmaz. Kartınızın limitini artması için sizin müracaat yapmanız gerekir. Bu başvuruyu ise birden fazla seçeneği kullanarak yapabilirsiniz. Kredi kartının limitinin artması için müracaat yayınlarını aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

  • Kredi kartınızın limitinin artmasını istiyorsanız banka şubelerine başvur yapabilirsiniz. Satın alan temsilcileri, lüzumlu talebinizi derhal alacaktır. Bu başvurunun arkasından banka tarafınca değerlendirmeye alınırsınız ve limit arttırma talebinizle ilgili sonuçlar cep telefonunuza gönderilir.
  • Bankaların web sitelerini kullanarak da limit arttırma talebi yapabilirsiniz. Bunun için kartınızın ilişkin olduğu bankanın web bankacılığına giriş yapmanız gerekir. Peşinden menü kısmına giderek, kredi kartı işlemlerini bulabilirsiniz. Buradan limit artırım talebi uygulamasını bularak, kartınızın ne kadar artmasını istediğinizi bildirebilir ve derhal müracaat yapabilirsiniz.
  • Bankaların mobil bankacılık uygulamalarından da kredi kartı limiti arttırma talebi yapabilirsiniz. Bunun için kartın ilişkin olduğu bankanın mobil uygulamasını cep telefonunuza indirmeniz ve giriş yapmanız gerekir. Peşinden kredi kartı işlemlerini bularak, limit arttırma talebinizi derhal yapabilirsiniz. Talebiniz onaylanırsa, kart limitiniz derhal terfi edecektir.
  • Bankaların SMS bankacılıklarını kullanarak da limit arttırma talebi yapabilirsiniz. Bunun için kartınızın ilişkin olduğu bankanın web sitesinden detaylı data alabilirsiniz. Kartınızın son 6 hanesi, aylık gelir, istediğiniz limit bilgisi şeklinde detayları yazdıktan sonrasında bankanızın SMS bankacılığı numarasına kısa ileti göndererek, derhal limit arttırma talebi yapabilirsiniz.

Kredi kartı limiti arttırma koşuları nedir?

Bir bankadan aldığınız kredi kartının limitini arttırmak için yukarıda anlattığımız yöntemler ile müracaat yapabilirsiniz. Sadece bu başvuruyu yapmadan ilkin bazı şartları taşıyıp taşımadığınızdan ya da kredi kartı limiti arttırmak için lüzumlu olan koşulları sağladığından güvenilir olmalısınız. Bu şartların neler bulunduğunu şöyleki açıklayabiliriz;

  • Kredi kartınızın limitini çoğaltmak için talep yapabilmeniz, kredi kartınızın ödemelerini tertipli şekilde yaptığınızda mümkün olacaktır. Bunun anlamı, haiz olduğunuz kredi kartının ödemelerini tertipli olarak yapmanız ve geciktirmemenizdir. Eğer son altı ay içinde kredi kartı ödemelerinizi gecikmeli olarak yaptıysanız, limit arttırma talebi yapamazsınız.
  • Başka bankalarla beraber aldığınız tüm kredi kartlarının toplamının, sizin için tanımlanmış olan limiti aşmamış olması gerekir. BDDK, her müşterinin aylık gelirine nazaran bir borç limiti belirler. Bu limite, kredi kartının limitleri de dahildir. Mesela; BDDK tarafınca sizin için belirlenmiş olan kredi kartı limiti 5.000 liraysa ve sizin tüm bankalardan aldığınız toplam kredi kartı limitiniz 5.000 liraysa, limit artırım talebiniz pozitif yönde karşılanmaz. Sadece toplamda 4800 lira limitiniz var ise, kredi kartınızın limiti 200 lira kadar artırılabilir.

Kredi kartı limiti arttırma Ziraat Bankasından iyi mi yapılır?

Kredi kartı limiti arttırmak için yukarıdaki yolları denedikten sonrasında başvurularınızı yapabilirsiniz. Her bankanın kendine hususi müracaat kanalı bulunur. Bazı bankalar limit arttırma taleplerini online olarak alırken bazıları otomatikman limit artırabilir. Sizlere kredi kartı limit arttırma Ziraat Bankası tarafınca iyi mi yapılır açıklayalım;

Ziraat Bankasının Combo kartına sahipseniz, limitinizi arttırmak için birçok kanaldan müracaat yapabilirsiniz. Bu kart hem banka kartı hem de kredi kartı olma özelliğindedir. Banka hesabınızdan ne kadar oldukça para alışverişi yapmış olursanız, Ziraat Bankası kredi kartınızın limitini artırma ihtimaliniz de o denli artar. Bu bankadan limit çoğaltmak için ilk yol, kredi kartınıza müracaat yaparken limit arttırma işleminin otomatikman yapılmasını istemektir.

Bu durumda kartınızın limiti tertipli olarak artacaktır. Ziraat Bankasından kredi kartınızın limitini arttırmak için öteki yolunuz da gelir belgenizi banka şubelerinden birine götürerek müracaat yapmanızdır. Eğer bu bankadan maşa alıyorsanız, mobil ya da web bankacılığından da limit arttırma talebi yapabilirsiniz. Şundan dolayı banka, her yıl artan gelirinizi görebilecektir ve talebiniz daha kolay kabul eder. Bunların haricinde davet merkezini arayarak ya da banka ATM’lerini kullanarak da limit artış talebi yapabilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*