Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur?

Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur?

Bankacılık hizmetlerinin gelişmesiyle birlikte giyim, bakkal, akaryakıt ve elektrikli ev aletleri gibi çeşitli alışverişlerde kredi kartlarını kullanabilmektedir. Kredi kartları paranın yerini tutacak şekilde görülse de, bazen kullanılamayan paranın harcanmasına neden olurlar. Bu nedenle, tüketicileri korumak ve çılgın tüketimi önlemek için kredi kartları için çeşitli yasa ve düzenlemeler oluşturulmuştur. BDDK düzenlemesiyle, banka hesaplarındaki nakit varlıklar karşılığında gelir beyan edemeyen müşterilere kredi kartı limiti tahsis edilecektir. Aylık gelir beyan etmeyen müşteriler için banka hesabındaki nakit varlıkları aşılmadığı sürece maksimum limit 2000 liradır. Bankada 20.000 lira varsa 20.000 liralık, 60.000 lira varsa 60.000 liralık kredi kartına ayrılabilir. Ancak kota tahsis edildiğinde uygulama planı bankanın önerisine göre belirlenecek. Buna bağlı olarak, nakit varlıkların bankada sadece bir veya iki gün tutulup tutulmayacağının belirlenmesi ve ardından kredi kartı limitinin artırılması için yeterli olacaktır.

Kredi Kartı Limit Arttırma Nasıl Olur?

Bilinçli kullanıldığında pek çok avantaj sunan bu kart, bilinçsiz kullanıldığında borca girmemize neden oluyor. Aktif olarak kredi kartı kullanan müşteriler için en büyük sorun, yetersiz bakiye problemidir. Çözüm, kredi kartı limitinizi artırmaktır. Öncelikle kredi kartı limitinizi artırmak için; Kredi kartı limitinizi artırmak için önce gelirinizin arttığını belgelemelisiniz. Geliriniz değişmiyorsa, kredi itibarınızı artıracak adımlar atmanız önerilir. Yüksek kredi değerliliği, kredi kartı limitinizi artırma başvurunuzu olumlu etkileyecektir. Genel olarak bu, öğrencilerin en çok sorduğu konu hakkında söylenebilir. Öğrenci kredi kartı limiti 1000 liradır. Daha fazla artış söz konusu olmamaktadır.

Kredi Kartı Limit Yükseltme Süresi Ne Kadar?

Kredi kartı olan kişiler limitin ne kadar artacağını bilmek ister. Gelir seviyenizi ve kredi notunuzu aktif olarak yükseltirseniz kredi kartı limiti de artacaktır. Limit artırımı 24 saat içerisinde tamamlanabilir Kredi kartı limitini düşürmek için banka şubesini veya telefonunu arayabilir, müşteri hizmetleri departmanından limitin düşürülmesini talep edebilirsiniz. Yine bu süreç 24 saat içinde belirlenecek.

Kredi Kartı Limit Hesaplama Nasıl Olmalıdır?

Kredi kartı borçlarının arttığı günümüz dünyasında, bu tür borçlanmayı kontrol etmek için son zamanlarda yeni bir yasa ve düzenleme çıkarılmıştır. Oluşturulan yasal düzenlemeler kredi kartı limitleri ile ilgilidir. Kanuna göre, kredi kartı limiti kişinin kredi kartının ilk yılında kaydedilebilir net gelirinin 2 katını, sonraki yıllarda ise limit kişinin aylık gelirinin 4 katını geçmeyecektir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, kişinin net aylık gelirinin 1.300 Türk Lirası olduğunu varsayalım. Bu durumda kişinin ilk yıl satın aldığı kredi kartının maksimum limiti 2600 Türk Lirası’dır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde kredi kartı limitinin 5200 TL’yi aşması yasal olarak imkânsız.

Kredi kartı üst limitini belirleyen yasa ve yönetmelikler tüketici merkezlidir. Diğer bir deyişle, bankanın size kanunun gerektirdiği kredi kartı limitini sağlaması gerekmemektedir. Çoğu zaman durum budur. Bankalar genellikle yasal olarak daha fazla kredi kartı satın alabilen kişilere daha düşük limitli kredi kartları sunar. Bunun nedeni, bankaların borç yükü yüksek ve kredi notu düşük kişilere yüksek limitli kredi kartı vermek istememesidir.

Kredi Kartı Limit Yükseltme Şartları Nelerdir?

Kredi kartı limiti, bankada kredi kartı başvurusu yapılırken kişinin verdiği bilgilere göre belirlenen üst limittir. Kredi kartı limiti (harcama tavanı olarak da ifade edilebilir), bir kişinin her ay düzenli olarak borçlarını geri ödemek için harcayabileceği tutarı ifade eder. Kredi kartı limitini belirleyen en önemli iki faktör kişinin aylık geliri ve kredi notudur. Kaç kartı olursa olsun, bu iki faktöre verilen limitler değişmeyecektir. Dolayısıyla kişinin kredi kartı limiti 1.000 TL ise, aynı bankadan iki adet kredi kartı varsa kredi kartı limiti 2000 TL’ye çıkmayacaktır. Limit iki karta bölündü ve yine 1.000 TL olarak tutuldu.

Kredi kartı limitleri için gelir birincil husus olmakla birlikte, kredi kartı limitlerinin belirlenmesinde kredi notunun en az gelir kadar önemli olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Kredi notu kontrol edilirken personelin geçmiş borçları, borçlar nedeniyle yasal takibi, ödeme alışkanlıkları, en son kredi ve risk statüsüne sahip olup olmadıkları dikkate alınmalıdır. Banka, tüm bu bilgileri kontrol ettikten sonra, kredi kartı limitini belirlemek için kredi notunu dikkate alacaktır. Kredi kartı limitleri belirlenirken unutulmaması gereken bir husus her bankanın farklı kredi kartı limitlerinin olmasıdır. Dolayısıyla bir bankadan alınan düşük bir kredi kartı limiti başka bir bankayı bağlamaz.

Geliri Olmayanların Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı sahibi olmak için yerine getirilmesi gereken belirli koşullar vardır. En az 18 yaşında, bankanın değerlendirmesine göre, kredi notunuz risk altında değil ve gelir kanıtı belgeleriniz var. Bu şartlar yerine getirilmezse banka kredi kartı başvurusunu onaylayıp onaylamayacağına karar verir. Bu şartlara göre, bankanın inisiyatifiyle geliri olmayan kişilere 1.000 TL’ye kadar kredi kartı verilebiliyor. Geliri olmayan veya gelirinin ihtiyaç duyduğu limite ulaşamayacak kadar düşük olduğunu kanıtlayabilen kişilerden biri de kullanımı kolay kredi kartları sunan bir banka. Bazı bankalar kredi kartı çıkarırken daha bağışlayıcı olabilir çünkü kredi kartı başvurularının tam olarak onaylanması bankalar için bir önceliktir. Bu nedenle en kolay kredi kartı veren bankayı seçmek, kredi kartı almanızı kolaylaştıracaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*