Kredi Çıkmıyor Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi Çıkmıyor Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi başvurunuz olumsuz yanıt aldı ise ne yapılması gerekir?  Kredi talebinde bulunan tüketiciler tarafından hiç hoş olmayan bu sonuç akıllara birçok soru işareti getirir. Kredi başvurusu yapan birey red cevabı aldıktan sonra ilk aklına getirdiği soru başka bankadan kredi alıp alamayacağıdır. Başka bankalar kredi verir mi?

En önemlisi de tekrar başka bir bankadan red alınmaması için izlenmesi gereken yollar nelerdir? Kredi veya kredi kartı başvurusunun ardından red cevabını alan bireyler bunun nedenini merak ediyor. Bazen onaylanmasından hiçbir sakınca olmayan kredi bile eksik ve yetersiz belgelerden kaynaklı red cevabı alıyor. Sürecin olumsuz sonuçlanması sonucunda bireyler kızgın ve şaşırmış olabiliyor.

Oysa ilk olarak bankanın kredi için ne istediğini ne düşündüğü bilmek gerekir. Onlara yeterli bilgiyi sunmak için bu gereklidir. Her bankanın kredi politikası farklıdır. Bu sebepten dolayı kredi için başvurulacak bankanın ne istediğinden emin olmak gerekir. Olumsuz bir sonuç almamak için bu şarttır. Red cevabı almamak için izlenecek adımlar şu şekildedir.

Duygusal Bir Yaklaşım Bankalar İçin Uygun Değildir?

Bankalar kar amacı güden birer kurumudur. Bundan dolayı kaybedilmiş her müşteri onlar için zarardır. Kredi başvurusu birey ve banka arasında ticari bir işlemdir. Her iki tarafta kar ve zararını hesaplamak durumundadır. Her birey dilediği banka ile işlem yapma hakkına sahiptir. Her banka içinde bu durum aynıdır. Bankalar kredi verdikleri bireylerin ödemelerini düzenli yapan bireyler olmasını tercih ederler. Her iki tarafta sorun yaşamadan bu işlemi halletmek ister ve tercihlerinde özgürlerdir. Kredi başvurusunda bulunacak kişiler bunu bilerek kredi başvurusu yapacaklarında daha donanımlı olmalıdır. İşlem esnasında veya sonrasında söylenmek veya sinirlenmek işlemi kolaylaştırmaz.

Müşteri Kaybeden Bankalar

Bankalar kredi verebilmek için onca reklama ve aktivitelere çok fazla para harcarlar. Web sitelerinde de oldukça fazla banka reklamları yer alır. Sadece bu reklamlar bile bankaların kolay kolay red cevabı vermediğinin bir göstergesidir. Bu sebepten dolayı kredi başvurunuzun neden red cevabı aldığını öğrenerek aklınızda ki ilk soru işaretini cevaplandırabilirsiniz. Düzeltilebilir bir sorun ise bunu düzelterek bankanın fikrinin değişmesini sağlayabilirsiniz. Bankada red cevabını vermiş olduğundan dolayı en az sizler kadar üzgündür.

Yeterli Gelir Düzeyine Sahip Değil Misiniz?

Bankadan yetersiz gelir düzeyinden dolayı red cevabı almışsanız başka gelir kaynağınız var ise bunları belgeleri ile bankaya tekrar sunabilirsiniz. Belgelenmiş gelir kaynakları göz önüne alınsa bile sizin belgelenemeyen gelirlerinizden bahsetmenizde de fayda vardır. Banka kredi notu verirken sizin sorumluluğunuzda olan gelir giderleri göz önüne alır.

Sorumluluğunuz dışında olan giderleri de bildirin. Krediye düzenli bir ödeme sağlayacak iseniz banka bir şekilde ikna edilebilir. Fakat düzenli bir ödeme yapamayacak iseniz buna dair herhangi bir şüphe duyuyorsanız kredi işini tekrar gözden geçirin. Gelirinize en uygun taksit tutarını belirleyerek ödeme işlemini daha kolay hale getirebilirsiniz. Vadesi daha uzun kredilerin taksit tutarı düşecektir. Banka ile bu konuda ayrıntılı görüşebilirsiniz.

Kredi Başvurusunda Geçmiş Sorunu

Geliriniz kredi almanıza engel değil fakat daha önceki yıllara ait olumsuz kredi siciliniz red cevabı alma sebebiniz olabilir. Karşılık bulamamış çekler, icra takibine alınmanız, ödenmemiş senetler, daha önce çekilmiş kredilerin ödemelerinde yaşanan aksaklıklar, kullanılan kredi kartının sadece askeri tutarının ödenmesi gibi sorunlar kredi başvurusunda olumsuz etkilerdir. Bankalar kredi verip vermeme konusunda tereddütler yaşar. Eğer herhangi bir kayıt hatası mevcut ise bunu bankaya bildirebilirsiniz. Gerekli mecralar ile görüşüp bu yanlışlıkları düzeltebilirsiniz.

Red Cevabı Almışsanız Başka Bir Banka Deneyebilirsiniz

Herhangi bir bankadan red cevabı almış olabilirsiniz. O bankanın kredi politikası farklıdır ve başka banka sizin koşullarınıza uygun krediler verecektir. Başvurmuş olduğunuz bankanın kredi onaylama politikası tamamen sizin aleyhinize olabilir. Başka bir banka için ise kredi vermeye uygun bir müşteri adayı olabilirsiniz.

Bankalar başvuruyu değerlendirmeden önce sizin bilgileriniz ile bir ön değerlendirmede bulunurlar. Size bir kredi notu biçeler. Belli bir kredi notunu alan bireylerin başvurusu değerlendirme altına alınırken kredi notunu tamamlayamayan bireyler red cevabını alır. Bu kredi notları her banka için farklılık arz eden bir durumdur. Ön değerlendirmede elendiğiniz bir banka da oyalanmayarak başka bir bankaya gidebilirsiniz.

Borçların Tek Bir Adreste Birleştirilmesi

Birden fazla banka ile ilişiği bulunan bireyler bundan rahatsızlık duyarak bütün borçlarını bir araya getirmek ister. Tüm borçların tek bir adreste olması yeniden yapılandırılması bireyi biraz daha rahatlatacaktır. Temiz bir kredi siciline sahipseniz ve ödemeler konusunda herhangi bir sorun yaşamayacak durumda iseniz bankalar bu talebi değerlendirmeye alacaktır.

Bu tarz kredi başvurusunun en önemli sorunu net bir biçimde anlatılmayan detaylar oluyor. Birey bankaya bu niyetini açık ve net bir biçimde izah edemiyor. Bankalar ise ön değerlendirme esnasında karşılaştığı diğer borçları hesaba katarak benim borcumu ödeyemez diyerek yorumda bulunuyor ve red cevabı veriyor.

Gerçekten böyle bir talebiniz var ise bunu daha detaylı görüşmelisiniz. Hatta yeni kredi talebinde bulunduğunuz bankaya önceki borçlarınızı ödemesi için talepte bulunabilirsiniz. Böylece banka sadece kendisine borçlandığınızdan emin olacaktır ve değerlendirme esnasında bunu göz önünde bulundurarak karar verecektir. İflas etmiş bireyler için ise artık çok geç şansınızı hiç zorlamayın. Bankalar iflas etmiş kişilere direk red cevabı veriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*