Kredi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sponsor Bağlantılar

Tüketicilerin birçoğu; haiz oldukları kredi ve kredi kartı borçları hakkında data sahibi değildir. Bankalara olan kredi borcunun son ödeme geçmişine dikkat edilmediği takdirde yasal takibe düşmek ve bankalar tarafınca kara listeye alınmak mümkün olmaktadır. Bunun haricinde, kredi borcuna ihtiyaç duyulan ehemmiyet verilmediği takdirde kişinin kredi notu; bu durumdan %100 negatif etkilenmektedir. Bir kişinin bankaya 1 TL borcu olsa bile bu borcun vakit içinde katlanması ve bir süre sonrasında geçmiş vadeli borç olarak kişinin karşısına çıkması mümkün olmaktadır. Bu şekilde bir durumda, kredi borcu olan kişinin kredi ürünü kullanımı mümkün olmayacaktır. Ek olarak, kullanılmak istenilen kredi ürünü için uygun vade ve faiz oranlarından yararlanılması olanaksız hale gelecektir.

Kredi Borcu Sorgulama İşlemleri 2019

Sponsor Bağlantılar

Tüketicilerin güncel borç durumlarını öğrenmesi; sms yada bankaların internet sayfaları yardımıyla mümkün olmaktadır. Kredi borcu sorgulama iyi mi yapılır diyenlerin detaylı hizmet dökümü için bankaların internet sayfasını kullanımı gerekmektedir. Bankaların resmi web adresleri üstünden meydana getirilen kredi borç sorgulama işlemlerinde hata görüldüğü takdirde bu durumun 7/24 etken olarak vazife meydana getiren bankaların alan kişi hizmetlerine bildirilmesi şarttır. Buna ek olarak, kredi borcu sorgulama iyi mi yapılır diye düşünenlerin bankaların alan kişi girişi linkini kullanarak banka borç sorgulama işlemlerini yapması önerilmektedir. Kredi borcu sorgulama için en iyi yöntem; güncel dökümün bankaların internet adresinden denetim edilmesidir.

Kredi Borç Sorgulama Bilgileri

Kredi borcu sorgulama iyi mi yapılır diye düşünenlerin bu mevzuda hizmet aldıkları bankadan yardım alması önerilmektedir. Bankalar, bazı durumlarda tüketicilerin hesap hareketlerini doğru olarak işleme koymayı unutabilirler. Bu şeklinde durumlarda, tüketicilerin asla zaman kaybetmeden bankaların alan kişi hizmetleri numarasını aramaları gerekir. Her tüketicinin geçmişe dönük borcu olup olmadığını ne olursa olsun denetim etmesi gerekmektedir. Kredi borcu sorgulama iyi mi yapılır diye merak edenlerin süratli netice almak adına bankalardaki kendilerine ilişkin olan alan kişi panelini kullanımı tavsiye edilmektedir. Enpara ve Finansbank’ın kredi borcu sorgulama işlemleri için Finansbank’ın web şubesine giriş yapmak gerekmektedir. ING Bank, Akbank, HSBC, Türkiye Finans, Ziraat Bankası, TEB ve daha birçok bankanın web şubesi üstünden kredi borcu sorgulamak mümkün olmaktadır.

Kredi Borcu Sorgulama Alternatif Şekilleri

Sponsor Bağlantılar

Kredi borcu sorgulama iyi mi yapılır diye merak edenler için bir öteki alternatif; T.C kimlik numarasıyla banka şubelerine giderek kredi borcu olup olmadığını sorgulatmaktır. Borcun olduğu bankaya giderek kredi, kredi kartı, ek hesap borcu şeklinde o bankaya ilişkin olan tüm borçları öğrenme fırsatı bulunmaktadır. Buna ek olarak, kalan kredi taksitleri, kalan borç bakiyesi ve kredi kartı ekstre borçları da bu yolla öğrenilebilir. Kredi borcu sorgulama iyi mi yapılır diyenlerin en fazlaca kullandığı yöntem asla şüphesiz web bankacılığıdır. Sadece, web bankacılığında yalnızca kimlik numarasıyla borç öğrenilmez. Kart detayları, alan kişi numarası ve gizyazı bilgisi gerekmektedir.

ATM ve Telefon Bankacılığı Yöntemiyle Kredi Borcu Sorgulama

ATM noktalarından kredi borcu sorgulama iyi mi yapılır diye merak edenlere bu şekilde bir yöntemin olmadığını söylemek gerekir. ATM’lerden yalnızca para transferi yapmak mümkündür. Kredi borcu sorgulama iyi mi yapılır diye düşünenler için bir öteki alternatif; telefon bankacılığı olarak bilinmektedir. Her bankanın kendisine ilişkin telefon bankacılığı numarası bulunmaktadır. Bu numarayı arayıp kimlik bilgileriyle giriş yapmak mümkün olmaktadır. Bir sonraki aşamada ise alan kişi temsilcisiyle görüşme yapılmaktadır. Satın alan temsilcisiyle meydana getirilen görüşmede kart bilgilerinin verilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, müşterinin kendisine sorulan birkaç güvenlik sorusuna doğru yanıt vermesi şarttır. Bu aşamaların peşinden banka kredi borcunu öğrenmek mümkün olmaktadır.

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamaları ile kredi borcu sorgulama;

Kredi boru sorgulama işlemleriniz için bankaların mobil bankacılık ya da web bankacılığı uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Müşterisi olduğunuz ya da kredinizin olduğu bankanın web bankacılığına giriş yaparak, adınıza kullandırdığı tüm kredileri ve kredi kapatma miktarlarını sorgulayabilirsiniz.

Her bankanın kendine ilişkin mobil bankalık uygulaması da bulunmaktadır. Mobil bankacılık uygulamaları, banka şubesinden yapılabilecek tüm işlemlerin kısa sürede ve banka şubesine gitmeden halledilmesi için geliştirilen uygulamalardır. Kredinizin olduğu bankaların mobil bankacılık uygulamalarını cep telefonunuza ya da tabletinize indirerek de kredi borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kredi borcunu bu yöntemler ile sorgulayabilmek için bankalar tarafınca size hususi olarak verilen şifreyi kullanmanız gerekir. İnternet bankacılığına giriş yapmak için de bankanın web sitesini kullanabilirsiniz. Bu uygulamalardan adınıza verilen tüm kredi tutarını kolaylıkla görmeniz mümkündür.

Kredi borcu sorgulama niçin önemlidir?

Düzgüsel şartlar altında, BDDK tarafınca sizin adınıza belirlenmiş olan bir kredi limiti vardır. Bu kredi limiti aylı gelirinize nazaran belirlenmektedir. Mesela; bir esnafsanız ve aylık 30 bin liraya kadar kazanıyorsanız, bankalardan 250 bin ve üstünde kredi kullanma limitiniz vardır. Bu limit, tüm bankalar için ortaktır. Bir bankadan kredi çekek istediğinizde, öteki bankalara olan kredi borçlarınıza bakılır. Öteki bankalarda olan kredi borçlarınız 150 binse, başvur yapacağınız bankadan 100 bin liraya kadar kredi kullanabilirsiniz. Kredi tutarı, maaşlı çalışan kişiler için daha düşük olacaktır.

Kredi borcu sorgulama işlemleri yardımıyla öteki bankalardan ne kadar kredi kullandığınızı sorgulayabilir ve kalan kredi limitinize nazaran başka bankaya müracaat yapabilirsiniz. Ek olarak bu sorgulama yardımıyla gene öteki bankalara olan kredi borçlarınızı toplu olarak kapatmak için de tek bir bankaya borç transferi kredisi için müracaat yapma imkânınız bulunmaktadır. Kredi borcu, sizin için belirlenmiş olan kredi notunu da etkileyecektir. Bankalardan almış olduğunuz kredi ne kadar yüksekse, kredi notunuz da o seviyede düşük olacaktır. Sadece borç transferi kredisiyle ya da bu kredileri kapatarak, kredi notunuzu yükseltmeniz mümkündür.

Kredi borcu sorgulama sonrasında neler yapabilirsiniz?

Kredi borcu sorgulama işlemi bittikten sonrasında, toplam borç miktarınızı öğrenmiş olmuş olursunuz. Bu borç miktarı, kredi notunuzu da büyük seviyede öğrenmenizi sağlar. Bankalara olan toplam borç miktarınız, kredi notunuzu birinci derecen etkisinde bırakır. Toplam borç miktarınızı sorguladıktan sonrasında, aylık geliriniz ile orantılı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Borç miktarınız fazla ise, bankalardan birine müracaat yaparak bu borçlarınızı tek bir çatı altına toplayabilirsiniz. Mesela; Akbank kredi kartı, öteki bankalarda olan tüm kredi kartı borçlarınızı tek çatı altında biriktirerek 12 taksitte geri ödeyebilmenize imkân sağlar. Aynı şekilde borç transferi kredileri ile öteki bankalarda olan kredi borçlarınızı da tek bir çatı altında toplayabilir ve hem de yapılandırabilirsiniz. Bu sayede hem borç miktarınızı azaltabilir hem de ödemelerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Tüm borçlarınızı tek bir bankada toplamanızın bir öteki pozitif yanları ise kredi notunuzun yükselmesidir. Şu sebeple ne kadar fazla açık krediniz var ise o denli fazla kredi notunuz düşer. Kredilerinizi kapattıkça da kredi notunuz yükselir. Naturel olarak 4 krediyi tek krediye topladığınızda, kredi notunuzu da birazcık da olsa yükseltmiş olmuş olursunuz.

Kredi borcu, kredi notunu iyi mi etkisinde bırakır?

Bankalardan almış olduğunuz kredi borcu, kredi notunuzu en fazlaca etkileyen faktörlerden biridir. Kredi notu, aylık gelire ve ödeme ilişkilerinize nazaran belirlenir. Eğer sizin aylık 3.000 lira geliriniz var ise ve BDDK tarafınca sizin adınıza toplam 20 bin liralık kredi ve kredi kartı limiti belirlendiyse, siz bu limitin tamamını kullandıysanız, kredi notunuz düşer şundan dolayı riskiniz yükselmiş olur. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı ötmeye başladığınızda ise kredi notunuzu yükselmeye devam eder.

Görüldüğü şeklinde her insanın kendi adına belirlenmiş olan bir borç limiti vardır. Siz bu limiti aştıysanız, kredi notunuz fazlaca yüke olsa ile hiçbir bankadan kredi ve kredi kartı almazsınız. Borç limitinizin ne kadar bulunduğunu ve risk durumunu öğrenmek için Findex üstünden sorgulama yapabilirsiniz. Bu sayede hangi borç kaleminden daha fazlaca kredi puanı aldığınızı da detaylı olarak görebilir ve kredi notunuzun düşmesini önleyebilirsiniz.

Bankalara olan kredi borcunuzu tertipli ödemeniz halinde de kredi notunuz fena etkilenecektir. Eğer bu borcu 90 gün süresince ödeyemezseniz kısaca taksit ödemenizi 90 gün süresince yapmazsanız, kredi notunuz daha fena etkilenecek ve siciliniz bozulacaktır.

Kredi borcu kısmen ya da tamamen kapatılabilir mi?

Bankalardan aldığınız krediyi isterseniz vadesi bitene kadar aylık eşit taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Bazı bankalar aldığınız kredi için esnek ödeme planı sunabilirler. Bu planlar dahilinde artan ödemeli, azalan ödemeli ya da 3 ayda bir eşit taksitli olarak da kredinizi geri ödeyebilirsiniz. Elinize bir miktar fazla para geçtiğinde ise Kredi borcunuza ara ödeme yapabilir ya da kredinin tamamını kapatabilirsiniz.

Kredi borcunuza ara ödeme yapmış olursanız, kalan taksitlerinizde ödeyeceğiniz miktar azaltılır ya da birkaç taksitini birden ödeyebilirsiniz. Bu tercihi ara ödeme yaparken siz belirlersiniz. Mesela aylık 300 lira taksitli bir krediniz var ise ve kalan taksit sayınız 12 ise bu krediye 2000 lira ara ödeme yaptığınızda isterseniz kalan 12 taksitte ödeyeceğiniz 300 liradan indirim yapılabilir. Kısaca ödediğiniz 2000 lira kalan 12 taksite dağıtılır. Isterseniz de 2000 liraya denk gele kadar taksit sayınız azaltılabilir.

Kredi borcunuzun tamamını kapattığınızda ise faiz indirimi alırsınız. Diyelim ki 3000 lira kredi aldığınız ve bu krediyi 3 ay sonrasında kapatmak istediniz. Toplamda ödeyeceğiniz faiz oranının 900 lira bulunduğunu varsayarsak bu 900 lira üstünden indirim yapılır. Toplu ödeme yaptığınız için faizi daha azca ödersiniz ve krediyi tamamen kapatabilirsiniz.

T.C. ile kredi borcu sorgulama iyi mi yapılır?

Kredi borcunuzun olup olmadığını sorgulayabilmek için online hizmet veren bölgeleri kullanabilirsiniz. Bunun yanında T.C. ile kredi borcu sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. Bu işlemi bankalardan ya da Findeks aracılığı ila yapmanız mümkündür. Bunların dışındaki bölgelere güvenerek, bilhassa online sitelere güvenerek kimlik numaranızı girmemenizi tavsiye ederiz.

T.C. ile kredi borcu sorgulama yapabilmek için e-devlet sistemini de kullanabilirsiniz. Burada bulunan risk raporu sorgulama bölümünden ne kadar borcunuz olup olmadığını ve bu borçların durumunun ne işe yaradığını da detaylı olarak öğrenebilirsiniz. E-devlet aracılığı ile yapacağınız soğulama işleminden ayda bir kere ücret alınmaz. Bunun yanında Findeks aracılığı ile yapacağınız sorgulama işlemlerinden, belirli oranda ücret alınır. Findeks üstünden sorgulama yapmış olursanız da kredi durumunuzu, kredi notunuzu, risk raporunuzu ve detaylı kredi skorunuzu öğrenebilirsiniz. Ek olarak toplamda ne kadar kredi limitiniz bulunduğunu görebilir ve buna nazaran kredi talebinde de bulunabilirsiniz.

Bankalar aracılığı ile kimlik numaranızı kullanarak da kredi borcu sorgulama yapabilirsiniz. Bu durumda KKB raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bu raporda, öteki bankalara olan tüm borçlarınızı ödeme performansları görüntülenir. Gecikmeli yaptığınız ödemeler var ise, bu tarz şeyleri detaylı olarak görebilirsiniz. Ödemediğiniz borçların durumunu da buradan, detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*