Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Sponsor Bağlantılar

Günümüzde bankalar ve finans kuruluşlarıyla işi olmayan neredeyse kimse yoktur. İnsanların birçoğu kredi çeker yada kredi kartına haizdir. Sadece, insanoğlu, yaşamın sıkıntılı koşulları içinde ödemelerini yapmakta bazen zorlanırlar. Bankalara olan borçlarını zamanında ödemeyen kişiler, bankalar tarafınca kara listeye alınmaktadır. Kredi kartı kullanan, gerekseme, taşıt yada konut kredisi çeken, kredili mevduat hesabı olan, kredi kullanan birine kefil olan her insanın kredi sicili tutulmaktadır. Her tüketicinin kredi sicil detayları; KKB ve TBB Risk Merkezi tarafınca tutulmaktadır. Bunun yanı sıra her finans kurumu, kendi hesap kayıtlarını kendisi tutmaktadır. Bu aşamada, kara listeden iyi mi çıkabilirim diye düşünenlerin işlerinin zor bulunduğunun bilincinde olması gerekir.

Kara Listeden Iyi mi Çıkılır 2019

Sponsor Bağlantılar

Kara listeden iyi mi çıkabilirim diye düşünenlerin işi kolay değildir. Bunun için kara sıralama affından yararlanmak gerekebilir. Bu af; banka sektöründe Kredi Sicili affı olarak geçmektedir. Sadece, bu af devamlı çıkan bir af olmadığından dolayı haberlerin güncel olarak takip edilmesi gerekir. Kara listeden iyi mi çıkabilirim diye düşünenlerin yapması ihtiyaç duyulan bir öteki hareket, tüm borçlarını bir an ilkin kapatmaktır. Borçların kapatılmasının arkasından kişinin banka sicili temiz hale gelmektedir. Bunun yanı sıra, borçların kapanmasıyla birlikte kredi notu yükseltme işlemine başlanmalıdır. Bu sayede, bankaların gözünde kıymetli bir tüketici olma periyodu yeniden başlayacaktır.

Kara Sıralama Nedir?

Kara sıralama; aslen mecaz anlama haizdir. Resmi olarak kara listenin varlığı söz mevzusu değildir. Kredi sicil kaydı, tüketicilerin yapmış olduğu kredi ve kredi kartı ödemelerinin finans kurumları tarafınca kullanılması için saklanmasına verilen isimdir. Kredi sicil kaydı; bankalarla işi olan her tüketici için raporlama şeklinde yapılmaktadır. Kara listede, ödemelerini asla yapmayan yada zamanında gerçekleştirmeyen kişilerin yasal takibe alınması söz mevzusudur. Bir başka deyişle, kara listede bulunan tüketiciler, riskli ve fena sicilli olarak gözükmektedirler. Bu duruma halk içinde kara sıralama adı verilmektedir. Kara listeden iyi mi çıkabilirim diye düşünenlerin her şeyden ilkin ödemelerine sadık olması gerekmektedir.

Kara Listede Olunup Olunmadığı Iyi mi Öğrenilir?

Sponsor Bağlantılar

Bir kişinin kullanmış olduğu kredi kartları, krediler, kredi mevduat hesabından kullanılan krediler yada kefil olduğu bir kredi ödemesinin 90 gün süresince geciktirilmesi durumunda şahıs hakkında yasal takip başlatılacaktır. Bu aşamada, kişinin TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafınca kara listeye alınması söz mevzusu olmaktadır. Kara listede olup olmadığını öğrenmek isteyenlerin kredi almak istedikleri bankaya, TBB Risk Merkezi’ne yada Kredi Kayıt Bürosu’na bireysel olarak müracaat yaparak kara listede olup olmadıklarını öğrenmeleri mümkün olmaktadır. Kişinin borcunu ödemesinin arkasından beş yıl sonrasında kredi sicili temizlenmektedir. Sadece, bu süre içinde kişinin kredi çekmesi yada kredi kartı alması düşük bir olasılıktır. Kara listeden iyi mi çıkabilirim diye düşünenler için beş yıl sonrasında dahi kredi alamama riski devam etmektedir.

Kara Listeden Çıkma Şekilleri

Kara listeden iyi mi çıkabilirim diye düşünenlere KKB’ye yada TBB Risk Merkezi’ne dilekçe vermeleri tavsiye edilmektedir. Sadece, bu tip kurumlara dilekçe vererek kara listeden çıkmak mümkün olmaz. Kara listeden iyi mi çıkabilirim diye düşünenlerin her şeyden ilkin tüm borçlarını kapatması şarttır. Sadece, tüm borçlar kapatılsa bile kişinin kara listede olduğu bilgisi uzun bir süre süresince bankalar tarafınca bilinecektir. Bu aşamada, yapılması ihtiyaç duyulan işlem, kredi notunu yükseltmektir. Bir başka deyişle, kısa zamanda bankalar ile pozitif ilişkiler kurulmalıdır. Alınan kredilerin ve faturaların tertipli olarak ödenmesi başta olmak suretiyle birçok fiil yardımıyla bankalar ile pozitif ilişkiler kurulabilir.

Kredi notunun yükselmesi için bankalarla olan ilişkilerinizi kuvvetlendirmelisiniz. Kredi notu, çoğu zaman 2-3 ayda bir güncellenir. Doğrusu bugünden başlayarak 2 aylık süreniz var anlama gelir. Çalışmış olduğunuz bankanızdan düşük limitli bir kredi kartı alarak işe başlayabilirsiniz. Bu kredi kartını fazlaca düşük bir miktar harcama yaparak ve tertipli ödeyerek kullanmanız halinde, kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi notunuzu yükseltmenin bir öteki yolu da bankalara otomatik ödeme talimatı vermenizdir. Bu talimatlar, adınıza kayıtlı olan ya da sizin ödediğiniz elektrik, telefon, su ya da doğalgaz benzer biçimde faturalar olmadır. Bu faturaları kredi kartınıza ya da hesabınıza bağlayarak ödemelerinizi tertipli olarak bu hesaptan yapmış olursanız, kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır.

Kredi notunu yükseltmenin bir öteki yolu da bankalara vadeli mevduat hesabı açtırmak ya da bireysel emeklilik yaptırmaktır. Eğer kenarda bir miktar paranız var ise, bu parayı minimum 3 aylığına vadeli mevduat hesabına aktarabilirsiniz. Bu sayede kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Ek olarak bireysel emeklilik de yatırım olarak görüldüğü için kredi, notunuzu etkileyecektir.

Kara listeden iyi mi çıkabilirim diyen kişilerin yapması ihtiyaç duyulan, ilk etapta kredi notunu yükseltmek ve arkasından tüm borçlarını kapatmak için bankalara kredi başvurusu yapmaktır. Sadece burada mühim olan nokta, kara listede olan kişilere bankaların en fazla 100.000 liraya kadar kredi verebileceğidir. Bundan dolayı müracaat yapmadan ilkin aylık gelirinizi ve ödemlerinizi doğru orantılı olarak ayarlamanız gerekir. Ek olarak bu kredi için başvurularınızı web üstünden kesinlikle yapmamalısınız. Bundan dolayı online olarak yaptığınız her müracaat sonucunda ret cevabı alırsınız ve öteki bankalardan kredi alma şansınız azalır. Kara listeden çıkmak için kredi başvurularınızı, yanınızda götürmeniz ihtiyaç duyulan evraklar ile beraber banka şubelerinden yapmanız gerekir.

Kara sıralama için vereceğimiz bir başka tavsiye ise borç yapılandırma kredileri ya da borç transferi kredileridir. İcraya gitme ihtimali olan borçlarınız var ise ve bu borçlar avukata devrolduysa, halen geç kalmış sayılmazsınız. Bu borçları, borcunuzun olduğu bankaya müracaat yaparak yapılandırma hakkınız bulunmaktadır. Mesela 36 aylık bir krediyi 48 aya çıkarabilir ve aylık ödeme miktarınızı azaltarak daha kolay ödeyebilirsiniz. Bunun haricinde, bankalara olan kredi ve kartı borçlarınızı tek bir çatı altında toplamak ve daha kolay ödeyebilmek için bankalardan birine, borç transferi kredisi için müracaat yapabilirsiniz.

Kara sıralama niçin kullanılır?

Kara sıralama, Merkez Bankası tarafınca kırmızı kalem yemiş olan kişilerin alınmış olduğu bir listedir. Aslıdan bu şekilde bir sıralama yoktur. Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemeyen kişilerin sicilleri bozulur. Sicili bozuk olan kişiler de kara listeye alınma tabirini kullanırlar. Sicili bozuk olan kişiler, öteki bankalar tarafınca görülebilirler şu sebeple bu kayıtlar Merkez bankasının sisteminden alınır. Tüm bankalar, kara listede olan kişilerin 5 yıl süresince kredi ve kredi kartı almamasını sağlarlar. Hatta belirli bir döneme kadar kara listede olan kişilere Kredi ve kartı veren bankalara ceza uygulaması yapılıyordu. Sadece sicil affının çıkması ile beraber devlet, bankalara isterlerse kara listede olan kişilere kredi verebileceklerini duyurmuştur.

Kara sıralama, bir kredi değeridir ve bankaların gözünde iyi mi bir değerde olduğunuzu ifade eder. Kara listeye alınmak istemiyorsanız borçlarınızı zamanında ödemeli, ödeyemediğiniz borçlarınız için bankalardan yapılandırma talep etmeli ve aylık gelirinize gore harcama halletmeye dikkat etmelisiniz.

Kara listeye girmemek için ne yapılmalıdır?

Kara listeye girmemek için borçlarınızdan kurtulmanızın alternatif şekilleri bulunur. Bankalar, avukatlık ya da icralık olan borçlarınız için sizinle ne olursa olsun iletişime geçecektir. İcralık olan borçlar daha önceki dönemlerde evindeki ya da iş yerinizdeki eşyaların alınması yöntemiyle eğitim ediliyordu. Sadece son dönemlerde bu uygulama kaldırılmıştır. Artık icralık olan borçlarınız yalnızca aylık gelirinizin bir kısmına el konulması ile alınmaktadır. Bankalar, evlerinize ya da iş yerlerinize haciz göndermeyerek hem kendi itibarını korumakta hem de kanunları uygulamaktadır. Eğer bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızın sizi kara listeye almasını istemiyorsanız iki alternatif seçeneğiniz bulunur.

Birinci seçenek yapılandırmadır. Bir bankaya olan kredi kartı borcunuzu 90 gün içinde ödemeniz gerekir. Aynı şekilde kredi borcunuz için de 90 gün süreniz vardır. Eğer bu süre içinde tek bir taksit bile ödeyemiyorsanız, bankaya yapılandırma talebinde bulunmanız gerekir. Bu sayede kredinizin ya da kredi kartı borcunuzun vadesini arttırarak, aylık taksit tutarınızı düşürmüş olmuş olursunuz. Sadece yapılandırmada olan borcunuzu tek bir taksit bile geciktirmemeniz gerekir.

İkinci seçenek ise borç transferi kredileridir. Siciliniz bozulmadan ve kara listeye girmeden ilkin gecikmiş olan tüm kredi ve kredi kartı borçlarınızı başka bir banka ay taşıyabilir ve bu sayede kredinizi tekrardan yapılandırabilirsiniz. Hem borçlarınızı tek bir çatı altında ödeyebilir hem de vadenizi uzatarak ödeme tutarınız azaltırsınız.

Sponsor Bağlantılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*