İhtiyaç Kredisi Alırken İstenen Belgeler

Sponsor Bağlantılar

İhtiyaç kredisi, kısa vadeli ve düşük tutarlı kredi gereksinimlerimizi karşılamak için kullandığımız kredi türüdür. Artık bankalar şubeye gitmenize gerek kalmadan web ve telefon bankacılığını kullanarak kredi vermektedir. Hatta cep telefonunda taksitli satışlar yasaklandığı için cep telefonu almak isteyenlerin başvurduğu yollardan biridir. Tüm kredi türlerinde olduğu şeklinde gerekseme kredisi alırken de her banka kendi prosedürleri gereğince çeşitli evraklar istemektedir. Bu evrakların neler olduğuna geçmeden ilkin gerekseme kredisi nedir? Hangi bankalardan iyi mi alabiliyoruz? Şartları nedir? Hangi belgeler lüzumlu? Sorularının yanıtlarını bilmemiz gereklidir.

İhtiyaç kredisi nedir?

Sponsor Bağlantılar

İhtiyaç kredisi bankaların bizlere sunmuş olduğu kredi türlerinden birisidir. İhtiyaç kredisi, nakit sıkışıklığımızda en sık başvurduğumuz yoldur. Bu yüzden bankalar müşterilerinin gereksinimleri doğrultusunda en cazip faiz oranları ve en uzun vadelerle birçok seçenek sunarak gerekseme kredisini cazip hale getirmektedirler.

Tüketici kredisi ve bireysel kredi olarak adlandırılan gerekseme kredisi birçok bankanın düşük faizli kampanyalar yapmasından ve ihtiyaçlara acele yanıt vermesinden dolayı günümüzde gelir düzeyi düşük ve orta gelirli kişiler tarafınca fazlaca sık kullanılmaktadır.

Sponsor Bağlantılar

Ek olarak şunu da belirtelim. Nakit ihtiyacınız doğrultusunda gerekseme kredisine başvurdunuz ve krediniz onaylanıp elinize geçtikten sonrasında 14 gün içinde cayma hakkınız bulunmaktadır. Bu durumu alan kişi temsilcinize ileterek faizi ile beraber gerekseme kredisi aldığınız kuruma yatırmanız gerekmektedir.

İhtiyaç kredisini iyi mi alıyoruz?

İhtiyaç kredisi alabilmek için gelir düzeyimizin uygun olması, kredi notumuzun düşük olmaması gereklidir. Mesela daha ilkin bir bankadan kredi çekmiş ve bu krediyi tertipli ödememiş olabiliriz. Bu durumda başka bir bankaya gidip kredi çekmemiz zorlaşıyor. Bu sebeple kredi notu burada karşımıza çıkıyor. Eğer bunlarda mesele yoksa istediğimiz bankaya gidip kredimizi alabiliriz.

İhtiyaç kredisini ödemekte mesele yaşadığımız vakit bankaya gidip ödemelerimizin tekrardan yapılandırılmasını isteyebiliriz. Yapılandırma işlemi, ödediğimizin kredinin vadesini uzatarak ödeyeceğimiz miktarı düşürerek yapılmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Almak İçin Lüzumlu Şartlar

İhtiyaç kredisi için kredi notunuzun fazlaca riskli yada riskli dilimde olmaması gereklidir.

Gelir durumunuzun çekeceğiniz kredinin taksitlerini ödeyecek oranda olmasına bakılır. Mesela kredinizin aylık ödeme tutarı 1000 TL. Bu durumda gelirinizin minimum 2000 TL olması gerekmektedir.

Son iş yerinde minimum 3 ay sigortalı, toplamda ise 12 ay sigortalı olarak çalışmanız istenmektedir. Bu durum kredi notunuza gore değişkenlik gösterir.

Eğer kendi işinizi yapıyorsanız, banka sizden iş yerinizin kar durumunda olup olmadığını ve iş yerinizin minimum bir yıl süreli olarak çalışıyor durumda bulunduğunu gösteren belgeler isteyecektir.

İhtiyaç kredisi almak istiyorsanız ve işyar olarak çalışıyorsanız bankalar sizden emek verme sürenizle ilgili data istemez. Kredi notunuzun yüksek olması yeterlidir.

Emekli iseniz bir engelleme yoktur. Nerden emekli olduğunuzla ilgili bir belge istenebilir.

18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmekle beraber bazı bankalar 20 yaşın altında olan kişilere kredi vermemektedir. Bunun için kefil istemektedir.

İpotek verecekseniz eş rızasının olması gereklidir.

Bankalarla çalışmanızın muntazam olması kara listede olmamanız gerekmektedir

İhtiyaç kredisi kullanmak istiyorsak en fazla vade sayısı 60 ay ile sınırlıdır. Bunun üstüne çıkılmamaktadır.

İhtiyaç kredisi çekecek kişinin bir tek kendi gelir belgesi kabul edilebilir. Hane halkının gelir düzeyine bakılmaz. Fakat hane halkı kefil olarak gösterilebilir.

İhtiyaç Kredisi İçin Lüzumlu Belgeler

18 yaşını doldurmuş olmak (nüfus cüzdanı, yeterlik)

İpotek verilecekse eş rızası olan ve imzalı belgeyi bankaya vermek.

Gelir belgesi (maaş bordrosu, vergi levhası). Maaş bordrosu alırken çalıştığınız yerin imza sirküleri istenmektedir.

İhtiyaç kredisi alırken istenen öteki belgeler nedir?

İhtiyaç kredisi alırken, eğer o bankanın müşterisi değilseniz bazı belgeler istenir. Çoğu zaman yukarıdaki belgeler istenir. Buna ek olarak aşağıdaki belgeleri de temin etmeniz gerekir;

  • Kimlik belgesi, nüfus cüzdanı ya da geçişlik
  • Sigorta primlerinizin ödendiğine dair hizmet dökümü belgesi
  • Esnaflık geliri olanlar için imza sirküleri, vergi levhası, gelir vergisi beyannamesi ve tecim sicil gazetesi ile beraber son iki senelik gelir bilançosu
  • Şirket geliri olanlar için vergi levhası, kurumlar vergisi beyannamesi, imza sirküleri, son iki senelik gelir bilançosu ve tecim sicil gazetesi
  • Faiz geliri olanlar için bu gelirin alındığı vadeli mevduat hesabının hesap cüzdanı ya da banka dekontu
  • Emekli maaşı geliri olanlar için maaşı alındığı hesap cüzdanı ya da hesap dekontu
  • Kira geliri olanlar için kiraya mevzu olan gayrimenkullün tapusunun fotokopisi, iki senelik kira sözleşme belgesi ve kiranın alındığı bankanın hesap dekontu
  • İkametgâh bilgileriniz güncel değilse oturduğunuz eve ilişik ikametgâh belgesi ya da bu evin adresine düzenlenmiş olan bir tane satmaca belgesi
  • Kefil isteniyorsa, kimlik, gelir ve ikametgâh belgeleri

Sponsor Bağlantılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*