Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? (TÜM YOLLAR)

Sponsor Bağlantılar

Kredi yada kredi kartı ürünlerinden faydalanabilmek için kredi notunun yüksek olması gerekir. Kredi notu uygulaması 1 ile 1900 puan aralığındadır. 1 en riskli grup olarak bilinirken, 1900 ise en güvenilir grup olarak bilinir. Bilhassa 1400 ve üstünde kredi notuna haiz olan kişilerin, bankalar tarafınca sunulan kredi yada kredi kartı uygulamalarından daha rahat bir halde faydalanmış olduğu bilinmektedir. Kredi notu yüksek durumda olan kişilerin başvurudan pozitif netice alması mümkün bir hale gelir. Kredi notunu öğrenmek için günümüzde pek oldukça değişik kaynak bulunmaktadır. Aşağıdaki kanallar üstünden ücretli yada ücretsiz bir şekilde kredi notunuzun kaç bulunduğunu anında öğrenebilirsiniz:

Findeks Sistemi Üstünden Kredi Notu Öğrenme

Sponsor Bağlantılar

Kredi notu öğrenmek için Findeks süratli bir netice verecektir. Siteye üye olarak kredi notunuzun ne işe yaradığını detaylı bir halde öğrenebilirsiniz. Her sorgulama başına ücret 5.50 TL olarak belirlenmiştir. Siteye üye olmak parasız olurken, yaptığınız kredi notu sorgulaması başına ücret ödemiş olmuş olursunuz. Bu sistem bununla birlikte bankalarla olan geçmiş durumunuzu detaylı bir halde öğrenmenize niçin olacaktır. Findeks kredi notu değerinizi bu adres yardımıyla öğrenebilir, kredi notuna dair detaylı raporu saniyeler içinde alabilirsiniz. Bilhassa kredi yada kredi kartı almadan ilkin kredi notunuzu bilmeniz mühim bir mevzudur. Zira pek oldukça banka bu kredi notuna bağlı olarak başvuruları onayladığından dolayı, kredi notunuzu tespit ettiğinizde müracaat işlemleri ile süre kaybetmenize gerek kalmadan kredi notunu yükseltme işlemine başlayabilirsiniz. Öte taraftan kredi notunuz aslına bakarsanız iyi bir durumda bulunuyorsa, bu seviyeyi korumak içinde aynı şekilde emekleri sürdürmeniz gerekecektir.

E-devlet Üstünden Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenmek için tercih edebileceğiniz öteki yöntemlerden biride budur. Bilhassa parasız bir yöntem arıyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu yönteme bakılırsa kredi notunuzu ve detaylı olarak banka geçmişinizi öğrenebilme şansınız bulunur. Bankadaki borç bilgileriniz son beş yıla dayanarak bu sistemde karşınıza çıkmış olacaktır. E-devletten kredi notu öğrenmek için ilk olarak yapmanız ihtiyaç duyulan şey e-devlet şifresi almaktır. Şifreyi almak için PTT şubelerinden birini ziyaret edebilir ve 2 TL karşılığında gizyazı alabilirsiniz. Daha sonrasında T.C kimlik numarası ve almış olduğunuz e-devlet şifresi üstünden sisteme giriş yapın. Sitedeki arama kısmına risk merkezi raporu başvurusu yazarak, gelen pencerede yeni müracaat deyin. Gelecek olan pencerede kredi limit ve borç detayları kutusunu işaretledikten sonrasında, başvur yazısına tıklayarak başvuruyu tamamlayın. Birkaç saat içinde cep telefonu numaranıza gelen kısa bildiri ile e-devlete giriş yaparak risk raporunuza ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Banka Gişelerinden Kredi Notu Öğrenme

Sponsor Bağlantılar

Parasız kredi notu öğrenmek istiyorsanız banka şubelerinden birine giderek bu işlemi rahatça tamamlayabilirsiniz. Bu işlemi dileyenler bireysel müşteriler departmanında çalışan işyar aracılığı ile yapabilirken, dileyenlerde gişeler üstünden yapabilir. Hangi bankanın bulunduğunun herhangi bir önemi olmadan arzu ettiğiniz her an kredi notunu öğrenmek için bu yöntemi tercih etmeniz bir netice almanıza niçin olacaktır.

Operatör Üstünden Kredi Notu Öğrenmek

Kredi notu öğrenmek yalnızca yukarıdaki yöntemlerle sınırı olan değildir. Bununla birlikte cep telefonlarınızdan kısa bildiri yöntemi ile beraber kredi notunuzun kaç bulunduğunu derhal öğrenebilirsiniz. Bunun için üç değişik operatörde kredi notu öğrenme imkanı sunmaktadır. Sorgulama başına 12.50 TL olarak ücretlendirilir. Her operatörden kredi notunu öğrenmek için yapmanız ihtiyaç duyulan şey T.C kimlik numaranızı yazarak bir boşluk bıraktıktan sonrasında doğum yılınızı yazıp 1122 numarasına kısa bildiri göndermektir. Bu sayede 1 ile 1900 içinde belirlenen kredi notunun kaç bulunduğunu derhal öğrenebileceksiniz. 

Kredi Notu Iyi mi Hesaplanır?

Kredi notu, 9 bankanın ortaklaşa kurmuş olduğu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kapsamında hakkınızda derlenen bilgilerden faydalanarak Findeks tarafınca hesaplanır ve son kullanıcıya satış yapılır. Dönemsel olarak kredi notunu hesaplamak için dikkate alınan faktörler değişkenlik gösterse de genel olarak 5 ana kavram üstünden kredi notunuz hesaplanır. Bu yüzden kredi notunuzu yükseltmek ve geliştirmek adına bu başlıkları dikkate almanız gerekir.

Kredi notunuzu etkileyen 5 unsur şunlardır;

 • Bireysel kredi yada kredi kartı ödeme alışkanlığınız,
 • Mevcut borç durumunuz,
 • Yeni aldığınız krediler,
 • Kredi kullanım oranınız,
 • Öteki faktörler.

Bireysel kredi yada kredi kartı ödeme alışkanlığı;

Bireysel kredi yada kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız kredi notunu en fazla etkileyen faktörlerden biridir. Kredi notunuzun %35 bu faktörle oluşur. Ödemelerinizi tam ve zamanında yapmanız kapsamında yükselen kredi notu, gecikmeli ve noksan ödemeler kapsamında da giderek düşecektir. Genel anlam itibariyle de yaptığınız ödemelerin bir yansıma olarak taşıdığınız temerrüt riskini gösteren kredi notu, 1 günden 30 güne kadar yapmış olduğunuz tüm gecikmeli ödemelerinizde ve noksan ödemelerinizde gün ve meblağ sayısına bağlı olarak düşecektir. Çoğu zaman bir, iki günden bir mesele yaşanmaz mantığı ile bakıldığından dolayı birçok kişinin kredi notu olması gerekenden daha düşüktür. Geliriniz yüksek olsa dahi ödeme alışkanlığınız yoksa bankalar kredi başvurunuzu reddedebilir.

Mevcut borç durumunuz;

Mevcut borç durumunuz kredi notunu en fazla etkileyen faktörlerden diğeridir. Bu oran 2016’da %25 olsa da günümüzde %35e terfi etmiştir. Bankalara olan borçlarınızın ödeme gücüne yansıması olarak kabul edilen bu unsur sebebiyle, mevcut borç durumunuz yüksekse bankalara kredi vermeden ilkin yeterince ödeme gücünüz olup olmadığını dikkate alır.

Bankalara olan borcunuz arttıkça ödemelerinizi yaparken mesele yaşadığınız varsayımı altında kredi notunuz düşmeye adım atar. Sadece borcunuzu tertipli olarak ödemeye devam edip bu olasılığı ortadan kaldırdığınız süre süresince kredi puanınız artmaya devam edecektir.

Bilhassa kredi kartı kullanımlarınızda, kredi kartınızın limitine dikkat etmenizde yarar var. Bazı kredi kartlarının limiti oldukça yüksek olduğundan dolayı (neredeyse kredi tutarları kadar), ödemelerinizi tertipli olarak yapmış olsanız bile kredi notunuz düşecektir. Kredi kartı limitlerinizi azalttıkça kredi puanınız tekrardan yükselebilir.

Yeni aldığınız krediler;

Yeni bir kredi almanın kredi notu üstündeki tesiri genel olarak %11’dir. Sadece bu oran haiz olduğunuz gelirin tutarına ve kredi tutarına bağlı olarak değişebilir. Yeni bir kredi aldığınızda hem borç bakiyeniz artacağı için hem de ödemelerinizi tertipli ve tam olarak yapmış olup yapmayacağınız belli olmadığı için ilk etapta kredi notunuzu düşürür. Vakit içinde ödemelerinizi tam ve zamanında yapmış olursanız kredi puanınız tekrardan terfi edecektir.

Kredi kullanım oranınız;

Kredi kullanım oranınız kredi notunuzu %10 oranında etkisinde bırakır. Kredi kullanan ve tertipli ödemelerini meydana getiren kişilerin, kredi kullanmamış yada azca tutarda kredi kullanmış kişilere bakılırsa kredi notu %10 oranında daha çok olmaktadır. Ülkemizdeki kredi notu uygulamasına bakıldığında da 5 yıl süresince kredi yada kredi kartı işlemleri yapmayan yada KMH alışması olmayan kişilerin kredi notu oluşmaz. Kısacası, kredi puanınızı arttırmak adına bankalarla meydana getirilen kredi işlemlerini arttırmak önemlidir.

Öteki faktörler;

Bu faktörler, müşterinin durumuna yada meydana getirilen işlemlere bakılırsa değişim gösterse de genel olarak kredi puanı üstündeki eskisi %9’dur. Bu faktörlerden en fazla etkili olan ise devamlı kredi başvurusu yapılmasıdır. Vatanımızda kredi notu sistemine bakılırsa kredi başvurusu yaptığınızda alacağınız red cevabı yada kredi çıkıp çıkmayacağını denetlemek amacıyla meydana getirilen kredi başvurusu kredi puanını düşürmez. Sadece, kredi tahsis kurumları aracılığı ile peş peşe birden fazla kredi başvurusu yapılması şüpheli işlem olarak nitelendirilir. Bu yüzden yakın süre içinde oldukça sık kredi başvurusu yapmamak gerekir.

Findeks Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Findeks kredi notu, bankalarla olan ödeme ilişkilerinizi gösteren en mühim veridir. Bankalar, müşterilerine kredi ya da kredi kartı vermeden ilkin kredi notunu sorgular. Kredi notu 1500 ve üstünde olan kişilerin bankalardan kredi ve kredi kartı alması kolaydır. Sadece riskli grupta olanların bu tür ürünleri alması zorlaşır. Kredi notu, tüm bankalarla olan ödeme ilişkililerinize bakılırsa oluşturulur. Bankalarla olan ödeme performanslarınız 2 ayda bir güncellenir. Bu da kredi notunuzun iki ayda bir güncellendiği anlamına gelir.

Kredi notunuzun oluşması için tüm bankaların verileri Merkez Bankasında toplanır. Merkez Bankası, almış olduğu bu verileri BDDK’ya gönderir ve buradan da kredi notunuz oluşarak Findeks veri tabanına kaydedilir. Kredi notunuzu kati olarak öğrenmenizin tek yolu Findeks’tir.

Kredin notu, puanlama sistemine bakılırsa oluşturulmuştur. Belirli puan aralıkları, risk grubunuzu belirler. Bankalar hangi gruptaysanız, ona bakılırsa değerlendirme yapar. Buna bakılırsa;

 • Kredi notunuz 1-799 içinde ise oldukça riskli grupta
 • Kredi notunuz 800-1299 içinde ise orta riskli grupta
 • Kredi notunuz 1299-1499 içinde ise azca riskli grupta
 • Kredi notunuz 1500-1699 içinde ise iyi grupta
 • Kredi notunuz 1700-1900 içinde ise oldukça iyi grupta yer alırsınız.

Bankalar oldukça iyi ve iyi grupta olanlara kolay kredi verirken, azca riskli olan gruba ipotek ya da kefil karşılığında kredi vermektedir. Orta ve oldukça riskli grupta yer alıyorsanız, bankalardan kredi ya da kredi kartı almanız oldukça zor olacaktır.

Kredi notunu arttırmanın yolları nedir?

Kredi notu, yukarıda da anlattığımız benzer biçimde bankaların ehemmiyet verdikleri kalemlerden biridir. Kredi notunuz yüksek eğer olmazsa, hiçbir banka ile emek verme şansınız kalmaz ve acil paraya ihtiyacınız olduğu anda bankalardan destek alamazsınız. Bu yüzden kredi notunuzu mümkün olmasıyla birlikte yüksek tutmanız gerekir. Kredi notunuzu arttırmak için birden fazla yöntem bulunur. Bunlardan özetlemek gerekirse aşağıdaki şekilde bahsedebiliriz;

 • Kredi notunuzu arttırmak için bankalara olan kredi ve kredi kartı ödemelerinizi tertipli olarak yapmanız gerekir.
 • Bankalardan birinde vadesiz hesap açmanız ve bu hesaba aylık faturalarınızı otomatik ödeme talimatı vererek tertipli ödemeniz halinde, kredi notunuz yükselmeye adım atar.
 • Bankalardan vadeli hesap ya da bireysel emeklilik benzer biçimde mevduat ürünleri almanız durumunda, kredi notunuz terfi edecektir. Birikim yapmak, faiz geliriniz bulunduğunu gösterir ve kredi notunuz otomatikman yükseltir.

Kredi notunuzu niçin arttırmalısınız?

Kredi notu, yukarıda da detaylı olarak bahsettiğimiz benzer biçimde insanların öteki bankalarla olan ödeme performansı ilişkilerini gösteren bir veridir. Bankalar, bu veriyi kullanarak kredi ve kredi kartı verirler. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, bankalardan kredi ve kredi kartı almanız o denli kolaylaşır. Kredi notu yalnızca bankalarda da değil bazı kurum ve kuruluşlar da geçerlidir. Niçin kredi notunuzu yükseltmeniz icap ettiğini aşağıdaki şekilde açıklayalım;

 • İlk olarak acil nakit ihtiyacınız olduğunda ya da kredi kartına haiz olmak istediğinizde, kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Bu sayede kredinizi ya da kredi kartınızı derhal alabilirsiniz. Aksi takdirde kredi notunuz yükselene kadar beklemek zorundasınız.
 • Bazı hususi firmalar, işe alım aşamasında kredi notuna bakarlar. Bu firmalar için ödemelerin tertipli yapılması, bu insanoğlunun ne kadar tertipli bulunduğunun bir göstergesidir.
 • Bankalar, kredi notu yüksek olan kişileri çalıştırmak suretiyle alırlar. Hatta bankalar, her çalışanın kredi notunu tertipli olarak denetim eder. Kredi notu azalan çalışanlar uyarılır. Kredi notunun oldukça düşük olması sebebiyle işinden ayrılmak zorunda kalan çalışanlar bile vardır.

Kredi notu ile kredi sicili aynı mıdır?

Kredi notu, yukarıda da detaylı olarak açıkladığımız benzer biçimde bankalarla olan ödeme ilişkilerini gösteren en mühim veridir. Kredi notu belirlenirken bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınıza bakılır. Bununla birlikte çek ve senet ödemelerinizi tertipli olarak yapmış olup yapmadığınız da kredi notunuzu etkisinde bırakır. Kredi sicili ise bankalarla olan ödeme ilişkilerinizin geçmişini, şu demek oluyor ki son 5 yılını görüntüleyebileceğiniz bir sistemdir.

Kredi notu ve kredi sicili arasındaki farkı bir örnek vererek açıklayacak olursak;

Bankalara olan kredi borcunuzu 2 dönem geciktirirseniz kredi siciliniz etkilenmez fakat kredi notunuz düşer. Bankalara olan kredi borucunuzu 3 dönem ödeyemezseniz avukatlık ya da icralık olmuş olursunuz ve hakkınızda yasal takip işlemleri başlatılır. Bu durumda, kredi siciliniz negatif etkilenir. Kredi sicilinizin bozulması, bankalardan 5 yıl süresince kredi alamayacağınız anlamına gelir sadece kredi notunuz bozulsa bile 3 ay sonrasında düzeltme imkânınız bulunur. Görüldüğü benzer biçimde kredi notu ve kredi sicili değişik iki kavramdır. Kredi notunun bozulması sicilinizi etkilemezken kredi sicilinizin bozulması kredi notunuzu uzun soluklu olarak etkisinde bırakır.

Akbank Direkt mobil ile Findex kredi notunu öğren;

Akbank Direkt Mobili Findex kredi notunu derhal sorgulayabileceğiniz kolaylık sunar. Derhal bu uygulamayı cep telefonunuza indirerek Findex kredi notunuzu sorgulayabilir, bankalarda ne kadar kredi ve kredi kartı limitiniz bulunduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer ödemelerinizde farklında bulunmadığınız tutarlar ve gecikmeler var ise, derhal bunu öğrenebilir ve lüzumlu işlemleri yapabilirsiniz. Akbank Direkt mobil ile Findex kredi notunuzu öğrenmek için;

• Cep telefonunuza ücretsiz bir şekilde Akbank direkt uygulamasını indirin. Bunun için uygulama elde eden mağazalarınıza giriş yapabilirsiniz.
• Mobil uygulamaya Akbank satın alan numaranız ve Akbank parolanız ile giriş yaptıktan sonrasında “müracaat ve nakit ihtiyaçlarım” menüsüne ilerleyin.
• Menüde bulunan risk raporu şu demek oluyor ki KKB butonuna tıklayın.
• Findex kredi notunuz derhal sorgulanır ve detaylı raporu anında ekranda görüntülenir. Bu işlem için hesabınızda bir miktar para olması gerekir. Her sorgulama başına Findex tarafınca ödeme alınmaktadır.
Akbank Direkt Mobil ile Findex kredi notunuzu sorgularken bununla birlikte ne kadar kredi kullanabileceğinizi de öğrenebilir ve derhal kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer gecikmeli ödemelerinizde yanlışlık bulunduğunu düşünüyorsanız buradan risk raporunuzun görüntüsünü alabilir ve itiraz işleminizi yapabilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*