En Yüksek Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

En Yüksek Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Kredi kartı kullanımı hayatımızda büyük bir öneme sahiptir. Nakit alışveriş yerini artık kredi kartlarına bıraktı. Bireyler artık yanlarında nakit para taşımak yerini çeşitli bankalara ait kredi kartları taşımaya başladılar. Böylece bankalarında kredi kartlarının önemi büyük ölçüde arttı. Kredi kartı satışları için sürekli bankalar tarafından telefon aracılığı ile aranmaktayız.

Böylece bankaların sağlamış olduğu kredi kartına ulaşımın bu kolaylığı da kredi kartı almak isteyen tüm kişilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Paranın yetmediği ya da almak istenilen bir işlemde kredi kartının önemi ve rolü büyüktür. Kredi kartı ile taksitlendirme yaparak ödemelerde kolaylıklar sağlanırken parasal anlamda sıkıntınız varken o an hiçbir nakit ya da bankadan para aktarma işlemi yapmadan kredi kartı ile anlık ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi kartının hayatımızı kolaylaştırdığını bilmekle birlikte hayatımızı zor duruma da sokabilmektedir. Kontrollü bir şekilde bütçemize göre harcamalar yaparak kredi kartı ile sorun yaşamadan alışveriş yapılabilmektedir. Kredi kartlarında tüm bireyler aynı oranda limit verilmemektedir. Aslında bankalar kontrollü harcama için bu noktada bir önlem almış bulunmakta.

Fakat sonrası için gelirlerinde azalma olan kişiler nakit paraları bulunmadığı için kredi kartı ile alışveriş yaparlar ve bu noktada sıkıntı yaşayabilmektedirler. Düzenli ödemeler yapıldığımda ve limit aşımları olmadığında kredi kartı ile alışveriş nakit alışverişten daha kolay ve mantıklı olacaktır. Hatta bütçenize de katkılar sağlayacaktır. En yüksek kredi kartı limiti ne kadar?

Bu sorunun cevabını birçok kişi bilmemektedir. Çünkü herkese kazançları doğrultusunda limitler verilmektedir. Kişiler kendilerine uygun görülen limitler doğrultusunda kredi kartlarını kullanırlar böyle kazançları ve ödemeleri arasında sıkıntı yaşamazlar.

Kredi Kartı Limitleri Nasıl Belirlenir?

Kullanılan kartlar başvuru yapan kişilere rastgele dağıtılmamaktadır. En yüksek kredi kartı limiti ne kadardır? Ve en düşük kredi kartı limiti ne kadar? Sorularına cevaplar aranmaz. Bankalar kendi kuralları standartları çerçevesinde başvuru yapan kişilerden bazı belgeler ister. Bu belgelerden en önemli olanı maaş bordrosudur. Kişinin gelirinin tespiti için önemli bir evraktır.

Bu evrak ile kişiye verilecek olan kredi kartının limiti belirlenmektedir. Asgari ücret alan bir birey ile asgari ücret üzeri maaş alan bir kişiye verilen limitler aynı değildir. Bir kişi ilk kez kredi kartı almak için bir bankaya başvuru yapıyorsa maaş bordrosuna bakılarak aylık ortalama net gelirinin iki katına kadar limit ile kredi kartı verilirken, ikinci ya da daha fazlası başvuru yapan kişilerin aylık ortalama net gelirinin dört katına kadar kredi kartı limit verilmektedir.

Alt Ve Üst Limit Belirleme

Bankaların belirlediği kredi kartı limitlerinin yanında başvuru yapan kişiler kartlarını aldıklarında limitlerini, bankanın gelirlerine göre belirlediği en yüksek limitin altında olmak şartı ile kendileri de belirleyebilmektedir. Bankanın verdiği limitin fazla geldiği kişilerde olabilmekte o kişilerde kendi tercihleri, aylık gelir, gider tablolarına bakarak kendi hesaplamalarını yaparlar ve bu hesaplamaya göre bir limit belirleyebilirler.

Kredi kartı almak istediğiniz bankada bir hesabınız var ise bu bankadan kredi kartı almanız daha kolaydır ve bankalar bir para yatırımınız var ise size gelirinizin de üzerinde bir limit sağlama olanağında bulunurlar. En yüksek kredi kartı limiti olarak bilinen limitler şu an için limitsiz kartlardır.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartlarına başvuru yapmanın birçok yolu bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bankalarında sağladığı birçok kolay yol ile kredi kartına başvuru yapılabilir. Bunlardan bir tanesi öncelikle bankaya giderek müşteri temsilcisi ile konuşarak başvuru yapılır ve onaylanması sonucunda kredi kartının gönderilmesi beklenir.

Bir diğer başvuru yolu; kişilerin telefon aracılığı ile bankaların müşteri hizmetlerini aramasıdır. Müşteri hizmetlerini arayarak hem detaylı bilgi alabilir hem de kredi kartı başvurusu yapabilirler. Böylece bankaya gitmek durumunda kalmazlar ve işlemlerini kolay bir şekilde telefon aracılığı ile çözebilirler.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bankalar telefonlarda kullanılabilecek cep bankacılığı bir diğer adı ile internet bankacılığı işlemlerini geliştirmişleridir. Bankalarda hesapları bulunan kişiler internet bankacılığı aracılığı ile kredi kartı başvurusunda bulunabilir hatta internet bankacılığından tüm ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi kartlarını açtırmak kadar kapatmakta bir o kadar kolaydır. Eğer kartınıza herhangi bir borcunuz yok ise geçmişten bugüne kartınızı yine bankaya giderek ya da internet bankacılığı aracılığı ile başvuru yaparak kolay bir şekilde kapatabilirsiniz. Daha sonrası içinde herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Fakat kredi kartınızı borcunuz var ise bu borcu ödemeden kredi kartınızı kapattırmanız mümkün olmayacaktır.

Karta olan borcunuzun tamamını kapattıktan sonra kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bankada başka bir hesabınız var ise kredi kartını kapattırdığınızda diğer hesabınızı da kapatmış olmayacaksınız. Yalnızca kredi kartınızın bulunduğu hesap kapatılacaktır. Kart borcunuzu uzun süre geciktirdiğinizde ya da ödemediğinizde belirli şekilde uyarılar yapılır, telefonunuza mesaj gönderilir ya da müşteri hizmetleri tarafından aranırsınız.

Ödemeniz geciktiğinde kartını kullanıma da kapatılır. Herhangi bir işlemde kredi kartınızı kullanamazsınız. Kredi kartı borcunuzu geciktirmemeniz, daha fazla ödemeniz gereken tutarın artmaması için bankalarda belirli önlemler alır borcun geç ödenmesi durumunda kartın alışverişe kapatılması da bu önlemlerden bir tanesidir. Sizlerde kredi kartınızı bankalar başvuru yaparak alabilir ve kontrollü bir şekilde güvenle kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*