Bana Ne Kadar Kredi Çıkar?

Yaşam içinde birdenbire ortaya çıkan ihtiyaçlar bulunuyor. Bu ihtiyaçları bütçelerini aşan kişilerin ilk başvurduğu yöntemi de bankalar oluşturuyor. Nakit ihtiyacını en hızlı şekilde karşılayan kuruluş olan bankalar belirli kriter ve kurallara uygun olarak kredi verebiliyor. Bazı kişiler yüklü oranda kredi alabilirken bazı kişiler ise daha sınırlı bir meblağda kredi alabiliyor. Bankadan alınabilecek olan kredi miktarı için bankaların birtakım kıstasları bulunuyor. Bu kıstasları karşılayan ve prosedürlere uyan kişiler bankalardan bir gün içinde kredi alabiliyor. Konut, araç, ihtiyaç, sağlık gibi kredi seçeneklerinin her birinde farklı miktarlarda kredi ortaya çıkabiliyor.

İşçiyim Bana Ne Kadar Kredi Çıkar?

Bankaların büyük bir bölümü işçi olarak çalışanlara maaşlarının 10 katına kadar ihtiyaç kredisi veriyor. İhtiyaç kredisine başvurmak isteyen ve işçi statüsünde çalışan kişilerin T.C. kimlik numaralarıyla bankaya başvuru yapmaları yeterli oluyor. Konut ve araç kredilerinde ise satın almak istediği veya satın almak istediğiniz araca göre kredi çekebiliyorsunuz. Satın almak istediğiniz konutun %75’lik kısmına konut kredisi çekebilirsiniz. Eğer konut kredisi için yeterli olan miktar sizin maaşınızdan çekilemeyecek bir meblağ ise bir kefil ile bankalara başvuru yaptığınızda konut kredisi onaylanıyor. Konut kredisi alım şartları içerisinde bankaların konuta ipotek koyma özelliği bulunuyor. Bu sebeple bankadan konut kredisi almak çok daha kolay oluyor.

Memurum Bana Ne Kadar Kredi Çıkar?

Kamuda memur olarak çalışıyor ve bana ne kadar kredi çıkar diyorsanız çalışanlar arasında kredi alma konusunda en şanslı olan grubu oluşturuyorsunuz diyebilmekteyiz. Özel ve devlet bankaları memur statüsünde olan kişileri maaş bordrolarında icra ve haciz kesintisi olmaması koşuluyla kredi imkânı sunuyor. Bazı bankalar memur olarak çalışanlara maaşlarının 10 katına kadar kredi verirken bazı bankalar ise maaşlarının 20 katına kadar kredi veriyor. Memurların en yüksek kredi alabilecekleri bankayı ise maaş aldıkları banka oluşturuyor. Maaşlarında bir sıkıntı bulunmayan memurlar genellikle diledikleri miktarda kredi alabiliyor. Özel bankalar memurlara çok daha kolay şartlara sahip olan kredi sunarken istedikleri tek evrakı ise maaş bordrosu oluşturuyor.

Emekliyim Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Bankaların emeklilere kredi verirken bazı şartları bulunuyor. Bu şartları taşıyan emeklilere maaşları oranında kredi veriliyor. Emekliler maaş aldıkları bankalardan çok daha yüksek meblağlarda kredi alabiliyor. Bazı bankalar emekli müşterilerine maaşlarının 5 katı ile 10 katı arası kredi sunarken bazıları ise 3 ay ödemesiz maaşın 20 katı oranında kredi sunuyor. Bu kredilerin geri ödemesinde ise 3 aylık ya da 1 aylık seçeneklerle taksit ödenebiliyor. Emekli maaşını PTT’den alan emeklilere de çok daha farklı ve cazip kredi olanakları sunuluyor. Memur ve işçi emeklileri hem özel hem de devlet bankalarına kredi başvurusunda bulunabiliyor. Maaşlarında kesinti, icra veya vergi ödemesi bulunmayan kişiler bankalardan maaşları oranında kredi alabiliyor.

Maaşımda İcra Kesintisi Var Kredi Alabilir miyim?

Çoğu kişinin merak ettiği konulardan birini maaşta icra kesintisi olanların kredi alıp alamayacağı konusu oluşturuyor. Maaşında icra olan kişiler kredi kullanamıyor. Buna rağmen maaşında yalnızca nafaka borcu nedeniyle kesinti olanlar kredi kullanabiliyor. Bankalar som dönemde kredi verirken kişilerin kredi skorunu kontrol ediyor. Eğer kişinin kredi puanında herhangi bir sorun yok ve kredi puanı kredi alabilmesi için yeterliyse, bankaların belirleyeceği limitte kredi kullanabiliyor. Her bireyin bir kredi puanı bulunuyor ve kredi alma konusundaki kıstası bu skor belirliyor. Bankalarla hiç çalışması olmayan veya kredi kartı gibi kullanımı olmayan kişiler krediye başvurduklarında kredi başvurularına cevap olumsuz olarak geliyor. Bu nedenle kredi kullanımı yapabilmek için öncesinde bankalarla çalışması olması ve bu çalışmasında risk bulunmaması gerekiyor.

Kredi Başvurusunda Risk Nedir?

Kredi başvurusu yapan kişilerin bankaya yapacakları ödeme performansları risk olarak algılanıyor. Kişi bankayla hiç çalışmamış olduğunda bu durum risk olarak kabul edilirken, kişinin daha önceden bankadan kredi çekip de ödeme gecikmesi yaşamış, borç ödemesi yapmamış ve bankayla sorun yaşamış olması da risk faktörünü ortaya çıkarıyor. Geçmiş yıllarda banka tarafından banka takibine alınmış ve ardından yasal takibe alınmış olan kişilerin de kredi başvuruları risk teşkil ediyor ve kredileri onaylanmıyor. Banka için kredi verirken önemli olan detayda kredi taksit geri ödemelerinde sorun yaşanmaması oluyor. Kişinin borç taksitini 1 gün bile geciktirmiş bile olması banka açısından risk teşkil ediyor.

Bankadan Kolay Kredi Nasıl Alınır?

Bankaya gitmeden bankadan kolay kredi almak için neredeyse tüm bankaların SMS kredi yöntemi bulunuyor. SMS yöntemi ile bankaya kredi talebinde bulunanlara ön onay telefonda veriliyor. Kredileri ön onay alan kişiler bankaya kredi talebinde bulunarak onaylanmış kredilerini kullanabiliyor. Bankalar kredi çekme konusunda sıkıntı yaşayan kişilere maaş avansı ya da nakit avans gibi imkanlar da sunuyor. Kredi onayında farklı sebeplerden dolayı sorun yaşayan kişiler bankaya maaş avansı başvurusu da yapıyor. Bu işlemden sonra banka şubesi, müşterisinin hesabına bir maaş miktarı kadar avans ekliyor. Müşteriler nakit sıkıntılarını bu hesaptan bir miktar faiz ödeme karşılığında giderebiliyor. Nakit avans kullanımı da kişileri nakit ihtiyacı açısından bir nebze de olsa rahatlatabiliyor. Kredi kartı olanlar ve kredi kartında nakit avans limiti bulunanlar bu kartlardan nakit veya taksitli nakit avans çekerek nakit ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*