Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

Kimler Kredi Çekebilirler?

Birçok nakit ihtiyaç günümüzde bankalar aracılığı ile sağlanmaktadır. Kişiler gerekirse birikimlerini bankalarda yaparak yatırımlarını gerçekleştirirken, bazı kişilerde bankalardan nakit yardımı alarak yatırımlarını ya da ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bankalardan alınan yardıma banka kredileri denilmektedir. Banka kredilerinin birçok çeşitleri bulunmaktadır. Sizlerin gereksinimlerine göre kredi çeşitleri arasından banka müşteri temsilcileri sizlere yardımcı olurlar. Belli bir miktar maaşı olan ve belli süreler ile iş hayatında çalışmakta olan kişiler banka kredilerine başvuru yaparak yararlanabilmektedirler. Aylık olarak kazancınızı belgeleyebilmeniz gerekmektedir. Bunun haricinde ise on sekiz yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor. Ve sizlerden kefil istenmesi durumunda kefil gösterebilmenizde kredi çekebilmeniz için önemli bir unsurdur. Kredi çekebilmenin en önemli yanı bankalar için kredi puanınızın yeterli olması gerekir. Kredi puanınız yeterli değil ise kredi çekmeniz zorlaşabilir.

 

Banka Kredi Puanları Nasıl Hesaplanır?

Bankalardan kredi çekebilmeniz için belli şartlar gerekir. Bu şartlar birçok bankada aynıdır. Şartlar içerisinde sunulan maddeler bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bu şartlardan bir tanesi kredi puanınızın yüksek olması şartıdır. Öncelikle bir bankadan kredi çekeceğinizde genel olarak başka bir krediniz var ise bu kredinizin ödemelerine bakılır. Bu ödemeler düzenli bir şekilde yapıldı ise bunun karşılığı olarak sizlere bir kredi puanı verilir. Bu kredi puanı bin dokuz yüz puan üzerinden puanlar alındığı bilinmektedir. Kredinizin tutarına ve ödediğiniz taksit miktarlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Tekrar kredi çekeceğinizde ödemelerinizin düzenli olmasından kaynaklı sizlere verilen maksimum kredi puanı üzerinden yüzde otuz puan verilir. Verilen bu puana ek olarak mevcutta bulunan borcunuz üzerinden de yüzde yirmi beşlik bir puan kazanırsınız. Ödediğiniz kredi haricinde kredi kartı ödemelerinizde önemlidir. Kredi kartlarınızın düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Gecikme ya da ödeme yapamama durumunda kredi puanınız düşmektedir. Şuanda bazı bankalar düşük ihtimal olsa dahi bazı kişilere düşük puanlarla bile kredi verebilmektedir. Ama bu düşük bir ihtimaldir ve istisna bankalarda yapılmaktadır.

 

Asgari Ücretli Bir Kişi Kredi Çekebilir mi?

Günümüzde asgari ücret tutarının brüt olarak iki bin dokuz yüz kırk üç TL olduğu bilinmektedir. Net asgari ücret tutarı ise iki bin üç yüz yirmi dört TL olarak bilinir. Asgari ücret ile geçinen bir kişinin yatırım yapması için banka kredilerine ihtiyaç duydukları bilinir. Asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar? Sorusunu bankalar yönetmelikleri doğrultusunda cevaplarlar. Bankalar genel olarak asgari ücretin en fazla yüzde yetmişine kadar olacak şekilde aylık taksit ödeme izni verir. Ama genelde bu oran yüzde elliyi geçmemektedir. Fakat kredi çekilecek bankalarda daha önceden kullanılan ve hali hazırda kullanılmaya devam eden hesaplar var ise çekilecek kredi oranı bu oranların üzerine çıkabilir. Buda şu şekilde sağlanabilir; eğer kredi çekeceğiniz bankada daha önceden çektiğiniz bir krediniz var se ve bu kredinin taksitlerini doğru bir şekilde vaktinde ödendiyse bankadaki kredi puanınız artar ve yeni kredi çekerken sizlere destek olur. Aynı şekilde bankadan maaş alıyorsanız ya da bankanın kredi kartını kullanıyorsanız kredi kartınızın ödemeleri de çekeceğiniz kredinin tutarı için önemli olacaktır. Kullandığınız kredilerin ödemelerinin düzenli olması kredinize aynı şekilde puan olarak destek verecektir. Ve banka müşterisi olmanın da avantajını kullanmış olacaksınız.

 

Banka Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Tüm bankalarda çeşitli krediler bulunmaktadır. Bankalara kredi için başvuru yapan kişiler çeşitli istekler, yatırımlar yapmak için başvuru yaparlar. Bankalarda bu istekler doğrultusunda kredileri içlerinde çeşitlendirmiş ve faiz oranlarını verilebilecek minimum ve maksimum tutarları belirlemişlerdir. Bazı kişiler durumu doğrultusunda nakit ihtiyacı duyar bu nakit ihtiyacı için bankaya gittiğinde ihtiyaç kredisi olarak başvuruda bulunur. İhtiyaç kredisinin oranları diğer kredi çeşitlerine göre tutar olarak biraz daha az olabilmektedir. Genelde kısa vadesi olduğu içinde faiz oranı diğer kredilerden daha düşüktür. Bir diğer kredi çeşidi konut kredisidir. Ev, arsa gibi yatırımlar karşısında çekilecek olan krediye konut kredisi denilmektedir. Vade oranları oldukça uzun olabilmektedir. Bu yüzden faiz oranları değişiklik gösterebilmektedir. Bir diğer kredi çeşidi ise otomobil kredisidir. Otomobil ve çeşitlerini almak isteyen kişiler otomobil kredisi olarak başvuru yaparak nakit ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Kredi Nasıl Çekilir?

Kredi çekmek için bankalar birçok kolaylık sağlamaktadır. Konut ve otomobil kredileri için bankaya giderek müşteri temsilcilerinden yardım alarak kredi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  Bu işlemler için çeşitli şartlar olabilmektedir. Özellikle evli çiftlerin kredi çekerken bankalar kredi çeken kişinin eşinden de kredi onayı için bir imza alır. Eğer kredi çeken kişi çalışmıyor ama evli ise eşinden kefil imzası alınabilir. Bunun dışında kredi çekmek istiyorsanız ve tüm şartları sağlıyorsanız banka müşteri temsilcisi ile kısa bir görüşmeden sonra kredinize ulaşabilirsiniz. İhtiyaç kredileri için günümüzde bankaların müşteri hizmetleri tarafından dahi aranarak kredi teklifleri sunulmakta. Bu tekliflerin onaylanması sonucunda bir güvenlik teyidi ile kredi işlemleri tamamlanabilmektedir. Müşteri hizmetleri dışında mobil uygulamalardan, cep şubelerden kredi hesaplayarak kendiniz kredi çekme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kredi çekmek istediğiniz bankalarda hesabınız var ise bankanın sizlere tanımladığı özel ihtiyaç kredileri de bulunabiliyor. Bu kredilere basit bir şekilde adım adım cep şubelerden sıra beklemeden ya da bir ile görüşme sağlamadan çekebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*